Ostrów: Szkolne Centrum Mediacji Rówieśniczych otwarte w SP 9

  • 21.02.2017, 12:05
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Szkolne Centrum Mediacji Rówieśniczych otwarte w SP 9
Czym są mediacje rówieśnicze? Skąd bierze się potrzeba ich przeprowadzania na gruncie szkolnym? Jaka jest skuteczność tej metody w rozwiązywaniu konfliktów między uczniami? Na te i szereg innych pytań odpowiedź mogli uzyskać uczestnicy uroczystości, która miała miejsce w Szkole Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim.
W ostrowskiej "dziewiątce", 16 lutego, zainaugurowano działalność Szkolnego Centrum Mediacji Rówieśniczych. Już wcześniej czternastoosobowa grupa uczniów - mediatorów - wyłonionych przez rówieśników na podstawie wyników przeprowadzonych ankiet, wzięła udział w kilkudniowych warsztatach, mających na celu upowszechnianie wiedzy o alternatywnym sposobie rozwiązywania sporów. Spotkania koordynowali radcy prawni i wykwalifikowani trenerzy. Patronat honorowy nad uroczystością objął senator RP pan Łukasz Mikołajczyk, którego na spotkaniu w SP 9 reprezentowali asystentka - Karolina Winiecka i dyrektor biura Dawid Korzeniewski. Ponadto w otwarciu centrum udział wzięli: dyrektor Delegatury w Kaliszu Kuratorium Oświaty w Poznaniu Violetta Słupianek, naczelnik Wydziału Edukacji Jolanta Maćkowiak, przedstawiciele Krajowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu - mecenas Jolanta Kucharzak oraz mecenas Anna Stawicka, dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej - Violetta Miszkin, przedstawiciel Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień - Karina Dusza, przewodniczący Rady Rodziców - Hubert Kłopocki, a także nauczyciele i uczniowie. Ważnym punktem programu była część artystyczna, w trakcie której uczniowie - mediatorzy zaprezentowali scenkę, ukazującą istotę mediacji rówieśniczych, opartą na autentycznym wydarzeniu z życia szkoły. Miłym gestem okazała się również niespodzianka dyrektora SP 9 - Justyny Uciechowskiej, z inicjatywy której uczniowie otrzymali koszulki z logo Szkolnego Centrum Mediacji. W pamięci uczestników spotkania z pewnością na długo pozostanie kulminacyjny moment oficjalnego wręczenia certyfikatów. Od tej pory mediatorzy ze Szkoły Podstawowej nr 9 będą prowadzić mediacje rówieśnicze i dążyć do efektywnej komunikacji oraz budowania przyjaznego klimatu w trakcie rozwiązywania problemów szkolnej społeczności.
Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zainteresowany
Zainteresowany 23.02.2017, 19:22
Wszyscy prominenci wymienieni z imienia i nazwiska, tylko nie wiadomo, którzy uczniowie zostali mediatorami...

Pozostałe