Kalisz: Co z rewaloryzacją Parku Miejskiego?

  • 12.10.2017, 11:57 (aktualizacja 13.10.2017, 14:34)
  • Patrycja Pera
Kalisz: Co z rewaloryzacją Parku Miejskiego? UM Kalisz
Wyceniony na 20 mln zł. projekt rewaloryzacji Parku Miejskiego będzie ukończony dopiero w przyszłym roku. Czy Miasto ma szanse ubiegać się o dofinansowanie na jego realizację?

- Z radością przyjąłem informację, że rekultywacja i odnowa całego Parku Miejskiego w Kaliszu dostała się na listę projektów do dofinansowania z UE, w ramach uprzywilejowanych zadań tzw. kontraktu terytorialnego - wyznaje Dariusz Grodziński, radny PO. - Za 20 mln zł możny było zrobić z tego naturalnie pięknego miejsca prawdziwą perełkę.
Radny zauważa, że to nie pierwsza porażka Miasta i przypomina o sprawie obwodnicy Kalisza.
- Jakiż był mój ogromny zawód kiedy dowiedziałem się, że projekt ten z winy miasta nie mógł z powodów formalnych wejść na ogłoszoną przez ministerstwo listę projektów do finansowania - dodaje radny. - To kolejna bolesna porażka, po przegranych pieniądzach na obwodnicę miasta, która dotyka nasze miasto.
Projekt pn. "Zielona perła miasta - wczoraj i dziś. Ochrona i zachowanie zabytkowego Parku Miejskiego w Kaliszu" został wpisany do wykazu projektów rekomendowanych w ramach VIII osi priorytetowej "Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury" do włączenia do Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Wielkopolskiego. 
- Wpisanie przedsięwzięcia do Kontraktu Terytorialnego dawało Miastu Kalisz możliwość aplikowania o dofinansowanie - wyjaśnia Grzegorz Sapiński, prezydent Miasta Kalisz. - W żaden sposób nie gwarantowało pozyskania środków na cel, bowiem ostateczną decyzję o wyborze danego projektu do dofinansowania uzależniona jest od przebiegu konkursu.
Warunkiem wzięcia udziału w konkursie było posiadanie kompletnej wielobranżowej dokumentacji projektowej (technicznej) na przedsięwzięcia razem z pozwoleniem na budowę.
Termin składania wniosków w konkursie upłynął 4 maja 2017 r. a Miasto nie posiadało kompletnej dokumentacji projektowej na  rewaloryzację parku.  Jedynym dokumentem w jakim było posiadaniu, to koncepcja rewaloryzacji, którą uzyskał w wyniku rozstrzygnięcia konkursu architektoniczno - urbanistycznengo.
Przypomnijmy, że w tym konkursie główną nagrodą było zaproszenie zwycięzcy do negocjacji w trybie zamówienia wolnej ręki na opracowanie kompletnej wielobranżowej dokumentacji projektowej. Tak się jednak nie stało, ponieważ nie doszło do zawarcia umowy i zwycięzca konkursu wycofał się z negocjacji.
- Miasto zwróciło się wówczas do Urzędu Zamówień Publicznych z prośbą o wydanie opinii, czy jest możliwe w zaistniałej sytuacji zlecenie tego zamówienia w trybie bezkonkurencyjnym, czyli z "wolnej ręki" innemu wykonawcy, tak aby maksymalnie przyspieszyć prace nad dokumentacją projektową - odpowiada prezydent.
Niestety opinia z UZP była negatywna, dlatego Urząd Miasta postanowił przeprowadzić nieograniczony przetarg na wykonanie wielobranżowej dokumentacji projektowej rewaloryzacji Parku Miejskiego. Pod koniec sierpnia br. zawarto umowę na jej opracowanie, a termin realizacji wyznaczono na koniec litego 2018 r.
Prezydent nie jest w stanie jednoznacznie określić w jakim konkursie i terminie Miasto Kalisz będzie aplikowało o dofinansowanie. Harmonogramy naboru wniosków w 2018 roku zostaną opublikowane najwcześniej w listopadzie b.r. Ratusz bierze jednak pod uwagę programy, które finansowane są ze środków m. in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Wojewódzkiego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe