Powiat Kaliski: Dzieje Koźminka

  • 10.10.2017, 10:11
  • Patrycja Pera
Powiat Kaliski: Dzieje Koźminka UG Koźminek
W piątek 6 października, w Koźminku odbyło się spotkanie z Michałem Szymańskim, doktorantem Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego , który w ramach swojej pracy naukowej zajmuje się historią miast i miasteczek prowincji wielkopolskiej.

- Historia niewielkich miasteczek, a obecnie często wsi, jest pełna białych plam i nieścisłości. Niedostatek źródeł wynika z braku badań, a tych nie ma, ponieważ brak jest dobrych źródeł. Zamknięte koło tej sytuacji wymaga przerwania, tym bardziej, że małe społeczności są bardzo spragnione wiedzy na temat swojej przeszłości. – powiedział Michał Szymański.

W czasie prelekcji Michał Szymański przedstawił dzieje Koźminka porównując go z innymi niewielkimi pobliskimi ośrodkami, wyjaśniał mechanizmy powstawania i rozwoju miast w średniowieczu i czynniki, które wpływały na ich przemiany. Opowiadał również o wielu niewiadomych, z których, jak podkreślił, spora cześć może pozostać niewyjaśniona i bez odpowiedzi.

Spotkanie było pierwszym z planowanej serii pod wspólnym szyldem Akademii Koźmineckiej, jest próbą nawiązania i przypomnienia o istnieniu w Koźminku XVI wiecznej szkoły, co świadczy o ówczesnej pozycji Koźminka i jego znaczeniu jaki miasta wtedy, jak i wcześniej.

Akademia jest ambitnym przedsięwzięciem, którego celem jest przystępne, ale zarazem naukowe przedstawienie historii i zwyczajnych dziejów Koźminka w różnych epokach. Daty i wydarzenia nie mówią nam zbyt wiele o życiu zwykłych ludzi, którzy przez stulecia zamieszkiwali to miejsce. Tymczasem właśnie to jest najciekawsze dla mieszkańców miasteczek. Akademia ma zadanie umożliwić poszerzenie wiedzy na takie właśnie tematy.

Na spotkanie przyszło ponad sześćdziesiąt osób, z których część przybyła spoza gminy Koźminek. Pozytywny odbiór pokazał, że takie przedsięwzięcia mają wielki sens i są odpowiedzią na konkretne potrzeby mieszkańców.

Po wygłoszonej prelekcji, jeszcze przez ponad godzinę toczyły się rozmowy i padały liczne pytania na które odpowiadał zaproszony gość.

Spotkanie odbyło się w Sali OSP Koźminek dzięki uprzejmości Macieja Pawlaka, właściciela restauracji MALAGA, który również zatroszczył się o samoobsługowy barek z kawą i herbatą.

Patrycja Pera

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe