Kalisz: Odbili przetrzymywanych zakładników!

  • 06.10.2017, 20:27 (aktualizacja 09.10.2017, 09:25)
  • Patrycja Pera
Kalisz: Odbili przetrzymywanych zakładników! KMP Kalisz
Funkcjonariusze z Nieetatowej Grupy Realizacyjnej oraz policyjny negocjator wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych na terenie Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej. Głównym zadaniem było odbicie zakładników, przetrzymywanych w jednym z budynków na terenie ośrodka. Tego typu ćwiczenia do doskonała okazja do sprawdzenia koordynacji służb ratowniczych w sytuacji zagrożenia.

W czwartek 5 października br., dyżurny kaliskiej komendy otrzymał informację o tym, że na terenie Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej wzięto funkcjonariuszy działu kwatermistrzowskiego za zakładników. Na miejsce zostali skierowani funkcjonariusze z Nieetatowej Grupy Realizacyjnej z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu wraz z policyjnym negocjatorem.

Zakładnicy byli przetrzymywani w jednym z budynków na terenie COSSW. Po ustaleniu, w którym budynku przebywają porywacze cały obszar został otoczony kordonem przez mundurowych. Wydzielenie tak zwanej strefy zero ma na celu uniemożliwienie dostępu do obszaru działań osobom postronnym, aby ustrzec je przed ewentualnym zagrożeniem. Jako pierwsi do pracy przystąpili negocjatorzy Służby Więziennej. Nawiązali kontakt z przestępcami i dążyli do uwolnienia przetrzymywanych przez nich osób, jak i poddania się samych sprawców. Przekazali również dowodzącym akcją informacje na temat żądań przestępców.

W kolejnej fazie do działań wkroczył policyjny negocjator, który ochraniany przez mundurowych z Nieetatowej Grupy Realizacyjnej, rozpoczął rozmowę z napastnikami. Kiedy po spełnieniu jednego z żądań okazało się, że przetrzymujący zakładników mężczyźni próbowali uciec z terenu ośrodka, podjęta została decyzja o wejściu do pomieszczeń i uwolnieniu siłowym zakładników. Po komendzie do szturmu, jedynie kilkadziesiąt sekund zajęło zespołowi bojowemu wejście do budynku, obezwładnienie i zatrzymanie znajdujących się tam osób.

Nad sprawnością akcji odbicia zakładników czuwał powołany sztab, który monitorował całą sytuację tak, aby nikt nie ucierpiał.

Tego typu ćwiczenia, mają na celu sprawdzenie, pogłębienie i doskonalenie współpracy służb w sytuacjach kryzysowych, są także ważnym elementem szkoleniowym, podnoszącym umiejętności zawodowe funkcjonariuszy poszczególnych służb. KMP Kalisz.

Patrycja Pera

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe