Kalisz: Dofinansowanie na zmianę ogrzewania![WIDEO]

  • 03.10.2017, 12:57 (aktualizacja 04.10.2017, 14:18)
  • Patrycja Pera
Kalisz: Dofinansowanie na zmianę ogrzewania![WIDEO]
Na ostatniej Sesji Rady Miejskiej Kalisza została podjęta uchwała, która wprowadza zmiany w otrzymaniu dotacji do wymiany ogrzewania na ekologiczne.

Do tej pory była możliwość otrzymania dofinansowania na wymianę ogrzewania na ekologiczne tylko w jednym mieszkaniu, natomiast pojawia się szansa, aby jej dokonać w całych blokach, kamienicach oraz wspólnotach mieszkaniowych

- Zaczynamy akcję informacyjną, która skierowana jest do kaliszan - mówi Dariusz Grodziński, radny PO. - Ma ona dla nas ogromne znaczenie i uważamy, że jest to najbardziej praktyczny i realny krok milowy w walce ze smogiem w Kaliszu. Liczymy na to, że będzie ona w krótkim czasie przynosiła konkretne i zauważalne efekty.
Na umieszczonej infografice jest przedstawiony mechanizm pozyskiwania dofinansowania. 

- Jeżeli w całej kamienicy zamontuje się ogrzewanie ekologiczne, czyli nie na paliwa stałe oraz zlikwiduje się wszystkie paleniska w każdym z lokali, wtedy otrzymuje się dofinansowanie w wysokości 80 procent poniesionych kosztów, ale nie więcej niż ilość zlikwidowanych palenisk razy 5 tysięcy złotych - wyjaśnia Dariusz Grodziński. 
Jeżeli kamienica ma 3 piętra po dwa mieszkania na jednym piętrze, a w każdym  po 2 piece kaflowe, a koszt inwestycji zainstalowania centralnego pieca gazowego, rozprowadzenia instalacji i zamontowania kaloryferów i podzielników oraz mierników ciepła kosztowałby 100 tysięcy złotych, to Miasto zwróci 80 procent tych kosztów, czyli 80 tysięcy, ale  nie więcej niż 5 tysięcy złotych razy 12 palenisk.  Zatem do 100 tysięcznej inwestycji, kwota dofinansowania z ramienia Miasta Kalisza wyniosłaby  60 tysięcy złotych. 

Wnioski na wymianę paleniska będzie można składać w Wydziale Ochrony i Środowiska, ale zanim będzie można to zrobić, uchwała będzie musiała zostać opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego. 
- Urząd Miasta ma 7 dni na przesłanie uchwały do Urzędu Województwa Wielkopolskiego, ale natychmiast po jej publikacji, rozpoczną się spotkania informacyjne dla zainteresowanych. Prawdopodobnie już od listopada br. - dodaje Grodziński.  
 

 

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe