Kalisz: Przekazała oszustom 40 tys. zł!

  • 29.09.2017, 08:51 (aktualizacja 30.09.2017, 12:05)
  • Patrycja Pera
Kalisz: Przekazała oszustom 40 tys. zł! pixabay
Kolejne zgłoszenie dotyczące oszustwa na szkodę seniora, wpłynęło do Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. Ofiarą przestępstwa padła 80-letnia kaliszanka, która przekazała oszustom ponad 40 tys. złotych. To niestety kolejny przykład bezwzględnego wykorzystywania przez oszustów ufności i łatwowierności osób starszych.

Oszustwa na szkodę osób starszych to temat, który cyklicznie pojawia się na łamach prasy. Pomimo licznych apeli i komunikatów, o tym jakimi metodami działają oszuści, kolejni seniorzy oddają im oszczędności swojego życia wierząc, że uczestniczą w policyjnej „akcji” lub pomagają swoim najbliższym w trudnej sytuacji życiowej.

Jedno z ostatnich tego typu zdarzeń miało miejsce 26 września br. Na telefon stacjonarny 80-letniej kaliszanki, zadzwonił rzekomy „bratanek”, który poinformował kobietę, że był sprawcą wypadku drogowego. Aby nie trafić do aresztu potrzebuje pieniędzy na tzw. kaucję. Kobieta przekonana o tym, że pomaga członkowi rodziny postanowiła przekazać pieniądze oszustce, z którą spotkała się po wyjściu z banku. W ten sposób straciła ponad 40 tys. złotych.

Bardzo dobrym zachowaniem wykazali się pracownicy banku, którzy usiłowali rozmawiać z seniorką i przekonać ją, że może być to próba oszustwa. Niestety 80-latka nie posłuchała bankowców i w ten sposób straciła swoje oszczędności.

Niestety, tego typu oszustwa są wciąż bardzo popularną metodą na wyłudzenie dużych sum pieniędzy. Oszuści najczęściej podają się za bliskich krewnych pokrzywdzonych. Zmieniony głos tłumaczą zwykle chorobą, potem proszą o pieniądze, wskazując pilną potrzebę, np. wypadek i konieczność zapłaty za powstałe szkody, czy też chorobę i obowiązek opłacenia leczenia. Apelujemy o zachowanie czujności w przypadku telefonów z nagłą prośbą o pieniądze. Ważne jest, by odpowiednio zareagować na telefon od osoby podającej się za członka naszej rodziny. Przede wszystkim musimy pamiętać, by nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy. Jeśli odbierzemy telefon z prośbą o pieniądze - zweryfikujmy go wśród członków rodziny. Upewnijmy się, czy ktoś z bliskich faktycznie potrzebuje naszej pomocy. O wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach należy pilnie poinformować Policję. KMP Kalisz

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe