Ostrów: Otwarcie na współpracę z Chińczykami

  • 22.09.2017, 17:24
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Otwarcie na współpracę z Chińczykami
List intencyjny o nawiązaniu przyjacielskiej współpracy między Ostrowem Wielkopolskim a dystryktem chińskiego miasta Chengdu stał się faktem. Dokument podczas oficjalnego spotkania w Warszawie podpisali: prezydent Beata Klimek oraz Ren Zhiyong, członek Stałego Komitetu Qingbaijiang, dystryktu miasta Chengdu będącego stolicy prowincji Syczuan.
Podpisany list intencyjny to pierwszy krok do dalszego współdziałania między Ostrowem Wielkopolskim a dystryktem Chengdu. - Bardzo się cieszę, że w imieniu Ostrowa Wielkopolskiego mogliśmy potwierdzić chęć współpracy z naszymi przyjaciółmi z Chin – podkreśla Beata Klimek. - Są obszary, w których dostrzegamy podobieństwa w naszych dążeniach, a także szanse na osiągnięcie wzajemnych korzyści. Te podobieństwa to chociażby ważne znaczenie infrastruktury kolejowej, a także nacisk na szeroko pojęty rozwój. Ostrów Wielkopolski, to ważny węzeł kolejowy oraz miasto położone w odległości około 100 km od Poznania, Wrocławia i Łodzi, do której z Chin przyjeżdża pociąg towarowy - właśnie z miasta Chengdu. Jeśli nasi partnerzy z Chin chcieliby rozwijać swój szlak kolejowy na zachód Europy, my chcielibyśmy zawczasu wiedzieć o takich planach i aktywnie promować walory naszego subregionu. Między innymi temu służyć będzie podpisany list intencyjny, który otwiera drogę do dalszych rozmów i współpracy w takich dziedzinach jak inwestycje, handel czy logistyka. Dystrykt Qingbaijiang, jak i całe miasto Chengdu to prężnie rozwijający się ośrodek gospodarczy w Państwie Środka. Rozwinięty przemysł i wysokie technologie m.in. w branżach elektronicznej i maszynowej, a także położenie na szlaku kolejowym do Europy sprawiają, że jest on atrakcyjny pod względem poszukiwania współpracy i wymiany gospodarczej. Podpisany list intencyjny to pierwszy krok w tym kierunku. - Niezmiernie cieszę się, że mogłem przyjechać na dzisiejsze spotkanie z prezydent. Od razu poczułem dużą otwartość ze strony Ostrowa i dlatego uważam, że to dobry zwiastun na samym początku naszej współpracy. Nasze miasta położone są w ważnych z punktu widzenia logistyki miejscach i niewykluczone, że w przyszłości będziemy zainteresowani wykorzystaniem tego faktu, rozwijając szlak kolejowy na zachód. Chciałbym w ogóle podkreślić, że Polska w tym kontekście odgrywa kluczową rolę w Europie. Możemy rozwijać nasze relacje handlowe, biznesowe, inwestycyjne, a także współpracę w innych – istotnych dla nas dziedzinach – powiedział Ren Zhiyong, członek Stałego Komitetu Qingbaijiang, Dystryktu Miasta Chengdu Zhiyoung podkreślał nakłady Chińczyków w terminal kolejowy w Kutnie a odległość do Ostrowa Wielkopolskiego ocenił jako relatywnie bliską. Prezydent miasta Beata Klimek zaleca jednak umiarkowany optymizm i wyjaśnia, że nowy Jedwabny Szlak przebiegający przez południową Wielkopolskę, to wciąż jedna z wizji, wobec których nie podjęto żadnych rozstrzygnięć. - Podpisanie listu intencyjnego nie wiąże się jeszcze z żadnymi zobowiązaniami co do konkretnych projektów. Jest to natomiast wyrażenie naszej pełnej gotowości do współpracy i naszego zainteresowania planami Chińczyków, które rozważane są w tym regionie i które za jakiś czas mogą przybrać konkretny kształt. Dlatego od samego początku chcemy w tym dialogu uczestniczyć i móc zabiegać o korzyści. Zależy nam również na promocji ofert i potencjału firm zlokalizowanych w naszym subregionie, jak i artykułów spożywczych, o których opowiadaliśmy Chińczykom tuż po podpisaniu listu intencyjnego. Deklarujemy pełną współpracę i zaangażowanie, dlatego zaprosiliśmy już naszych chińskich przyjaciół do Ostrowa Wielkopolskiego, aby móc dokładnie przedstawić nasze miasto, jego ofertę i potencjał - informuje prezydent Ostrowa. W spotkaniu poświęconym podpisaniu listu intencyjnego o współpracy, oprócz przewodniczącego delegacji chińskiej, uczestniczyli również: Wang Xianghui, przedstawiciel dystryktu Qingbaijiang, Feng Xuan - zastępca dyrektora Komitetu Zarządzającego Międzynarodowym Portem Kolejowym w Chengdu oraz Feng Ya - zastępca dyrektora Biura Promocji Handlu i Inwestycji Qingbaijiang - dystryktu Miasta Chengdu.
Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe