Kalisz: Nie chcą remontować Baszty

  • 21.09.2017, 09:35
  • Patrycja Pera
Kalisz:  Nie chcą remontować Baszty
Miała być Dorotka wyglądająca z baszty i siedzący przed nią smutny Maciek, ale nie ma chętnych na ożywienie kaliskiej legendy.

Okazuje się, że nie lada wyzwaniem jest znalezienie firmy, która podjęłaby się remontu Baszty. Plany były bardzo ciekawe nawiązujące do kaliskiej legendy, które zostały umieszczone w zbiorze Eligiusza Kor-Walczaka. Jeden z symboli Kalisza znajdujący się zaraz przy wejściu do Parku Miejskiego miał stać się atrakcją turystyczną. Plany były takie,  że pierwsza część wieży zostanie poświęcona Kaliszowi lokacyjnemu, ważnym dokumentom oraz wszelkim informacjom na temat lokacji miasta. Druga część miała być poświęcona znanej legendzie o Dorotce i szewczyku Marcinku.
Wiadomo, że Dorotka ma spoglądać z baszty, przed którą będzie siedzieć zamyślony i smutny Marcinek. Co roku będzie się też zmieniać szata Dorotki. Całość ma być nowoczesna i multimedialna.  Kaliszanie i turyści oprócz opowieści o mieszkance wieży, mieli mieć  możliwość również poznania innych legend i historii, które pochodzą z czasów Kalisza lokacyjnego. To nie wszystko. W Parku Miejskim miały się pojawić około 40-centymetrowe żaby. Nawiązują one do legendy o św. Wojciechu, który przez ich rechot nie potrafił skupić się na modlitwie.   
Projekt dr Jolanty Wdowczyk jest gotowy, wizualizacje również. Na początku wiosny br. Ratusz informował, że prace rozpoczną się na początku lata, ale niestety w połowie lipca unieważniono przetarg.  Zgłosiła się wtedy tylko jedna firma i dodatkowo żądała kwoty o 200 tys. złotych więcej od zabezpieczonej w budżecie Miasta.
Dopiero 1 września Urząd Miejski postanowił ponowić przetarg. Zwiększono kwotę na remont zabytku z  420 tys. zł do prawie 800 tys. Niestety nie było żadnego odzewu. Jak widać legenda o Dorotce i szewczyku Marcinku będzie musiała jeszcze poczekać, zanim ujrzy światło dzienne. 
 

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe