Ostrów: Były nuncjusz apostolski w Ostrowie

  • 18.09.2017, 12:58 (aktualizacja 18.09.2017, 13:03)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Były nuncjusz apostolski w Ostrowie
Arcybiskup Józef Kowalczyk, długoletni nuncjusz apostolski w Polsce, emerytowany prymas Polski, gościł 15 września 2017 r. w Ostrowie Wielkopolskim na zaproszenie Starosty Ostrowskiego.

Spotkanie odbyło się Forum Synagoga z okazji 150. rocznicy wizyty w Ostrowie Arcybiskupa Mieczysława Halki Ledóchowskiego byłego Nuncjusza Apostolskiego w Belgii. Ks. Arcybiskup, któremu towarzyszył kapelan ks. Tadeusz Gerlach, przedstawił ewolucję relacji międzynarodowych Stolicy Apostolskiej z innymi państwami, jaka dokonała się za sprawą papieży Jana XXIII, Pawła VI i Jana Pawła II, organizację watykańskiej służby dyplomatycznej, zwłaszcza Sekretariatu Stanu (zdaniem prelegenta najwybitniejszymi sekretarzami stanu ostatniej doby byli kardynałowie Agostino Casaroli i Angelo Sodano) oraz szczególną misję nuncjuszy apostolskich, szerszą od misji ambasadorów, bo państwowo-kościelną. Abp Kowalczyk mówił także o funkcji, mało znanej, dziekana korpusu dyplomatycznego, którą sprawuje nuncjusz nie tylko w Polsce, ale także w wielu państwach, m.in. we Francji (laickiej!), Niemczech, a nawet w Unii Europejskiej. Na koniec przypomniał zadania, jakie otrzymał od Jana Pawła II jako nuncjusz w Polsce. Chodziło przede wszystkim o wynegocjowanie i zawarcie konkordatu, przygotowanie nowego podziału diecezjalnego oraz ustanowienia ordynariatu polowego WP. W takim kontekście ujawnił pewne kulisy tworzenia diecezji kaliskiej, mianowicie, że arcybiskup poznański Jerzy Stroba zabiegał, aby stolicą nowej diecezji był Ostrów Wielkopolski, ale wybrano Kalisz z racji jego dawnej tradycji kościelnej i sanktuarium św. Józefa (w Ostrowie ulokowano konkatedrę). W spotkaniu uczestniczyło ponad 100 osób, m.in. biskupi pomocniczy diecezji kaliskiej: Łukasz Buzun, paulin, i Teofil Wilski (jako emeryt rezyduje w Ostrowie) oraz wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg. Moderatorem spotkania był prof. Jerzy Pietrzak. Nie brakowało pytań z sali. Spotkanie uznano za bardzo interesujące i otwarte. W historii dyplomacji watykańskiej abp Józef Kowalczyk był trzecim Polakiem, który sprawował urząd nuncjusza apostolskiego (1989-2010), po abp. Mieczysławie Ledóchowskim (nuncjuszu w Belgii 1861-1866) i abp. Włodzimierzu Czackim (nuncjuszu we Francji 1879-1882). Natomiast autorem pierwszej monografii nuncjuszy apostolskich w Polsce był ks. Paweł Fabisz, proboszcz w Ostrowie 1868-1881. Abp J. Kowalczyk ofiarował staroście ostrowskiemu Pawłowi Rajskiemu kompletu swoich publikacji, a starosta zrewanżował się podarowaniem albumu o powiecie ostrowski, książki o ks. Kazimierzu Rolewskim (proboszczu ostrowskim, którego proces beatyfikacyjnego jest w toku) oraz płyty z nagraniem piosenek do słów ks. Jana Twardowskiego.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe