Kalisz: Miasto dba o powietrze

  • 14.09.2017, 11:17
  • Patrycja Pera
Kalisz: Miasto dba o powietrze UM Kalisz
Miasto Kalisz aktywnie włącza się we wszelkie projekty i inicjatywy związane z ochroną powietrza. W tym celu realizowanych jest szereg zadań mających na celu poprawę jakości powietrza.


- Korzystamy z różnego rodzaju programów Funduszu Ochrony Środowiska, ale też sami jesteśmy współtwórcami akcji, których celem jest ochrona środowiska i powietrza – mówi Karolina Pawliczak, wiceprezydent Kalisza. 

Jak informuje Ratusz, mieszkańcy coraz chętniej korzystają z możliwości zmiany systemu ogrzewania z węglowego na ekologiczne. Niedawno Miasto zwiększyło kwotę dotacji do 5 tysięcy złotych i w związku z tym znacznie wzrosła ilość złożonych wniosków. Na koniec 2016 roku  mieszkańcy złożyli 84 wnioski, a na dzień 8 września liczba ta sięgnęła aż 140. 

Miasto przystąpiło również do projektu pn. „TworzyMY zdrową atmosferę Kalisza - edukacja ekologiczna mieszkańców Kalisza” i pozyskało 50 tysięcy złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.  Inicjatywa polega głównie na szerokiej edukacji ekologicznej kaliszan przez wydanie publikacji, festyn ekologiczny, konkursy i warsztaty. Cały czas trwają intensywne przygotowania, aby zrealizować tę inicjatywę. Jej celem jest podnoszenie świadomości  ekologicznej mieszkańców naszego miasta w różnych grupach wiekowych. Dzieci z kaliskich przedszkoli oraz uczniowie z kaliskich szkół podstawowych otrzymają materiały edukacyjne dostosowane do swojej grupy wiekowej, których tematyka oscylować będzie wokół problemu niskiej emisji. Będą to komiksy, kolorowanki dla przedszkolaków oraz książeczki edukacyjne.

- Już dziś zapraszamy mieszkańców Kalisza na festyn ekologiczny, który odbędzie się  w dniach 29 i 30 września, tj. w piątek i sobotę, na Głównym Rynku, przed Ratuszem w godzinach od 12.00 do 18.00 – uzupełnia wiceprezydent Karolina Pawliczak.

Na kaliskim Rynku staną specjalnie przygotowane stoiska, a na nich będą odbywać się ekologiczne warsztaty edukacyjne i artystyczne dla dzieci na temat ochrony powietrza  i odnawialnych źródeł energii, a także konkursy, quizy oraz zabawy rodzinne. Będzie też strefa artystyczna, gdzie dzieci będą miały możliwość tworzenia, m.in. ekotoreb, ekonotesów, z wykorzystaniem surowców wtórnych.
Pobawić się będą mogli również najmłodsi mieszkańcy. Będzie klaun, bańki mydlane, zwierzaki balonowe i malowanie twarzy. Podczas festynu odbędzie się również gra miejska dla mieszkańców, dotycząca niskiej emisji oraz odnawialnych źródeł energii.
W trakcie imprezy odbędzie się również rozstrzygnięcie ogłoszonego dla kaliskich przedszkolaków konkursu na najlepszy strój recyklingowy. Dla uczestników gry miejskiej i innych konkursów, którzy wykażą się dużą wiedzą ekologiczną przygotowane są atrakcyjne nagrody, w tym ładowarki solarne, plecaki solarne, żarówki LED, zestawy EKO artysty.

To nie wszystko co Miasto przygotowało w ramach tego przedsięwzięcia. Ratusz zlecił przeprowadzenie do końca października br. warsztatów dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych klas I-III , a także dorosłych mieszkańców Kalisza oraz dyrektorów placówek publicznych z zakresu ochrony powietrza i ograniczania niskiej emisji. 

Podsumowanie projektu będzie pod koniec października i wtedy nastąpi rozstrzygnięcie kolejnych konkursów: dla kaliskich uczniów na najlepszą makietę dotyczącą odnawialnych źródeł energii oraz dla nauczycieli na najlepszy scenariusz lekcji dotyczącej niskiej emisji.
Poza środkami pozyskanymi z WFOŚ, Miasto przeznaczyło na przedsięwzięcie kwotę ok. 70 tysięcy złotych.                            
 

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe