Kalisz: 16,5 mln zł na ekskluzywne projekty kulturalne

  • 13.09.2017, 08:32
  • Patrycja Pera
Kalisz: 16,5 mln zł na ekskluzywne projekty kulturalne umww.pl
11 września 2017 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu Marszałek Marek Woźniak podpisał umowy o dofinansowanie inwestycji z zakresu dziedzictwa kulturowego regionu z Rzymskokatolicką Parafią Ordynariatu Polowego pw. św. Wojciecha i św. Stanisława w Kaliszu, Miastem i Gminą Pleszew, Kościańskim Ośrodkiem Kultury w Kościanie oraz Parafią Rzymskokatolicką pw. Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie. Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał blisko 16,5 mln zł dofinansowania z WRPO 2014+ na realizację czterech projektów o łącznej wartości ponad 22 mln zł.

Marszałek Woźniak podkreślił, że podpisywane dziś umowy są bardzo ekskluzywne. „Konkurs, który ogłosiliśmy był wyrafinowany w kwestii kryteriów. Finalnie wybraliśmy 12 beneficjentów, których projekty otrzymały pozytywną decyzję o dofinansowanie. Są to znaczące realizacje w Wielkopolsce w obszarze działalności kulturalnej i zachowania dziedzictwa kulturowego. Jestem przekonany, że obiekty, których dotyczą, będą w lepszej kondycji i poszerzą ofertę kulturalną w miejscach, w których funkcjonują” – powiedział Marszałek.


Proboszcz Rzymskokatolickiej Parafii Ordynariatu Polowego pw. św. Wojciecha i św. Stanisława w Kaliszu, ks. płk rez. Tadeusz Pałuska powiedział, że unijne wsparcie pozwoli na wykonanie szeregu prac konserwatorsko - budowalnych w budynku zabytkowego kościoła. „Zależy nam, aby nasza świątynia była także miejscem wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. W tym celu powstanie m.in. specjalna ścieżka edukacyjna” – podkreślił ks. Pałuska.
Z kolei Miasto i Gmina Pleszew zrealizuje projekt pn. „Od kolei do kultury”, w ramach którego przebuduje i rozbuduje oraz zmieni sposób użytkowania zabytkowego budynku dworcowego na dom kultury. Oprócz prac budowlanych bardzo istotnym elementem projektu będzie zakup wyposażenia niezbędnego dla funkcjonowania obiektu. „Na potrzeby kultury zagospodarujemy teren o powierzchni ponad 9 ha, na których powstanie biblioteka i dom kultury. Realizacja projektu umożliwi większej liczbie mieszkańców korzystanie z oferty zajęć i wydarzeń kulturalnych oraz podniesie atrakcyjność turystyczną Pleszewa i regionu” – powiedział Burmistrz Pleszewa Marian Adamek.
Dyrektor Janusz Dodot z Kościańskiego Ośrodka Kultury, prezentując projekt, przybliżył historię Kościana, podkreślając, że to miejsce z ogromnymi tradycjami. Zaznaczył także, że „unijne dofinansowanie jest nieocenionym wkładem w unowocześnienie ośrodka i poszerzenie jego oferty na miarę XXI wieku”. W ramach projektu powstanie sala widowiskowa na 100 osób oraz sale zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych (plastyczno-malarska, ceramiki, muzyczna, taneczna i teatralna). Powierzchnia projektowanej rozbudowy wynosić będzie blisko 700m2. Przewidziano także zagospodarowanie otoczenia Kościańskiego Ośrodka Kultury, tj. stworzenie przestrzeni wielofunkcyjnej o charakterze kulturalno-rekreacyjnym. Zakupione zostanie również wyposażenie dla sali widowiskowo-kinowej oraz sal edukacyjnych. Celem projektu jest poszerzenie i wzbogacenie oferty kulturalnej Kościańskiego Ośrodka Kultury. 
Środki otrzymane z WRPO 2014+ Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie przeznaczy na realizację projektu, który przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności i dostępności Bazyliki w Trzemesznie. W ramach inwestycji zaplanowano prace, które pozwolą na adaptację obiektu na cele kulturalne. Projekt przewiduje rozszerzenie dotychczasowej oferty kulturalnej, a także zabezpieczenie zabytków przed kradzieżą i zniszczeniem. „Udostępnione zostaną m.in. podziemia świątyni, które dotychczas były niedostępne dla odwiedzających” – mówił ks. Proboszcz Piotr Kotowski. 
Wszystkie projekty zostały wybrane do dofinansowania w ramach Poddziałania 4.4.1 „Inwestycje w obszarze dziedzictwa kulturowego regionu” WRPO 2014+.
Dotychczas w ramach Poddziałania 4.4.1 Zarząd Województwa Wielkopolskiego wybrał projekty na łączną kwotę dofinansowania ponad 104,5 mln zł.

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe