Powiat Kaliski: Wzięli udział w uroczystości w Obozie zagłady Kulmhof

  • 08.09.2017, 11:25
  • Patrycja Pera
Powiat Kaliski: Wzięli udział w uroczystości w Obozie zagłady Kulmhof M. Kaczmarek
We wtorek 5 września 2017 r. delegacja z Gminy Koźminek wzięła udział w uroczystości w Obozie zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

W skład delegacji weszli: Monika Nowak (Urząd Gminy Koźminek), Mariusz Kaczmarek (Urząd Gminy Koźminek), Poczet Sztandarowy OSP Koźminek w składzie Druhowie: Grzegorz Pawlaczyk, Jan Tomaska i Zbigniew Nowak, a także Mirosław i Urszula Miklasowie oraz harcerze ze Szkoły Podstawowej z Koźminka: Kacper Bartosiak, Daniel Skowron i Kuba Michałkiewicz. Delegacja udała się po raz drugi do Chełmna nad Nerem na zaproszenie Wójta Gminy Grzegorzew Pani Bożeny Dominiak.

Obóz to miejsce kaźni około 200 tysięcy ludzi pomordowanych przez hitlerowców w czasie drugiej wojny światowej: Polaków, Żydów, Cyganów, Jeńców Radzieckich oraz Dzieci Czeskich. Do Chełmna wywieziono również dużą grupę Żydów z Koźminka. Esesmani mordowali ludzi przy użyciu spalin z samochodów. Pierwszych Żydów mordowano w kościele w Grzegorzewie. Zamordowanych zakopywano w lesie Rzuchowskim.

Z uwagi na deszczową pogodę w tym roku zmieniono przebieg uroczystości, w lesie miejscu pochówku pomordowanych przybyłe delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przed Mauzoleum. Następnie wszyscy udali się na mszę świętą do kościoła w Chełmnie. Mszę celebrował Biskup Ordynariusz Diecezji Włocławskiej Wiesław Alojzy Mering.

W uroczystości wzięli ponadto udział min. Rabin Gminy Żydowskiej z Łodzi, Kapelan Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Przedstawiciel Wicepremiera RP, Konsul Republiki Czeskiej, Konsul Federacji Rosyjskiej, przedstawiciele Policji i Państwowej Straży Pożarnej oraz OSP, lokalni samorządowcy oraz delegacje szkół i kombatantów. Uroczystości w Chełmnie nad Nerem są organizowane już od dziesięciu lat.

Patrycja Pera

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe