Ostrów: W dawnym Empiku ruszyły prace

  • 07.09.2017, 15:34
  • Ryszard Binczak
Ostrów: W dawnym Empiku ruszyły prace
Rozpoczęły się prace budowlane przy przebudowie pomieszczeń po byłym Empiku na pomieszczenia biblioteki multimedialnej. Będzie to pierwszy tego typu obiekt w Wielkopolsce. Koszt inwestycji to 3,7 mln zł. Ostrów pozyskał na ten cel dofinansowanie ze środków unijnych, dzięki czemu wkład miejski wyniesie jedynie pół miliona złotych.
To bardzo innowacyjny projekt ze względu na fakt, że jest to dopiero jedenasta Biblioteka Multimedialna w Polsce, dodatkowo najbardziej aktualna ze względu na zastosowanie najnowszych materiałów multimedialnych, oprogramowania oraz nośników dźwięku, obrazu, literatury, informacji typu: interaktywne ściany, monitory bezszwowe zastępujące punkt informacyjny, dotykowe monitory. Obecnie trwają prace budowlane, które realizowane są przez ostrowską firmę Domar. Ich koszt to 2,8 mln zł. Osobny przetarg ogłoszony zostanie na wyposażenie mediateki. Rozpoczęto od prac rozbiórkowych, skuwany jest stary tynk, ściany i sufity przygotowywane są do montażu nowych instalacji. - Ciekawostką jest, że pod tynkiem znaleziono stare gazety. Jest to na przykład „Dziennik Bydgoski” z 1932 roku. Pracownicy starają się uratować jak największe fragmenty tych gazet, którymi następnie zaopiekuje się dyrektor ostrowskiej biblioteki publicznej – mówi Beata Klimek. Projekt zakłada powstanie przy ulicy Kolejowej bardzo atrakcyjnego obiektu. - Z jednej strony to jego bardzo interesująca działalność, a z drugiej miejsce jasne, nowoczesne z materiałami wykończeniowymi o dobrej jakości i meble o interesujących kształtach. Chcemy, by nowoczesna biblioteka multimedialna stała się centrum kultury na ostrowskim deptaku, które może być impulsem rozwoju tej tętniącej niegdyś życiem ostrowskiej ulicy – dodaje prezydent miasta. Obiekt zaprojektowany został „bez barier” – wszystkie pomieszczenia obiektu zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz dla osób niewidomych. W obiekcie została zaprojektowana winda, a specjalne stanowiska zostaną wyposażone w system komunikacji brajlem. Prace budowlane zakończone zostaną w grudniu tego roku.
Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe