Powiat Kaliski: Przychylna pogoda i dobra zabawa - Dożynki Gminno - Parafialne w Opatówku

  • 28.08.2017, 13:01
  • Ryszard Binczak
Powiat Kaliski: Przychylna pogoda i dobra zabawa - Dożynki Gminno - Parafialne…
Coroczne święto plonów, które odbyło się 27 sierpnia br. na terenie przyszkolnym Zespołu Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku, tradycyjnie zgromadziło tłumy mieszkańców i gości.
Uroczystości rozpoczęły się wejściem pocztów sztandarowych OSP gminy Opatówek prowadzonych przez Komendanta Gminnego OSP Stanisława Barana. Z towarzyszeniem Orkiestry Dętej OSP z Chełmc, na plac dożynkowy wszedł barwny korowód przedstawicieli sołectw, którzy wnieśli bogate wieńce, kosze i inne symbole dożynkowe. Delegacje wsi zostały powitane przy scenie, na której ustawiono ołtarz polowy. Wszystkie wieńce i symbole wyeksponowane przy scenie wymagały wiele pracy i twórczego wysiłku, dlatego w podziękowaniu za obecność, każda delegacja otrzymała od przedstawicieli władz samorządowych, z rąk sekretarza gminy Krzysztofa Dziedzica i wiceprzewodniczącego Rady Gminy Wojciecha Pokojowego okolicznościowy dyplom. Korowód zamykali starostowie tegorocznych dożynek: Marta Janiak z Michałowa Trzeciego i Krzysztof Kasprzak z Porwit, przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich oraz burmistrz gminy Sebastian Wardęcki i przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Paweł Bąkowski. W imieniu gospodarzy prowadzący uroczystości dożynkowych przywitał wszystkich gości, poczty sztandarowe, delegacje wsi, radnych, dyrektorów placówek oświatowych, kierowników jednostek organizacyjnych gminy, przedstawicieli duchowieństwa, urzędów i instytucji, sponsorów i wystawców oraz mieszkańców. O godzinie 15:00 rozpoczęła się msza święta dziękczynna za plony, która miała wyjątkowy charakter bowiem była ona mszą polową. Mszy przewodniczył ks. proboszcz Jacek Paczkowski z parafii Tłokinia Kościelna, przy koncelebrze ks. Piotra Bałoniaka, ks. Jerzego Salamona, ks. Władysława Czamary. Po mszy i poświęceniu darów i symboli dożynkowych, nastąpiła część obrzędowa. Jak obyczaj każe, Starostowie Dożynek wręczyli bochen chleba na ręce burmistrza gminy Opatówek, aby sprawiedliwie podzielony, wystarczył dla wszystkich. Nie zabrakło również staropolskiego zwyczaju "Obtańczenia chleba", do którego kapela ''Słoneczko'' zaprosiła zebranych gości. Część oficjalna była także okazją do składania życzeń rolnikom, sadownikom, ogrodnikom i  hodowcom oraz skierowania do nich ciepłych słów z uznaniem za ciężką pracę. Po zakończeniu części oficjalnej, wszyscy zaproszeni goście, organizatorzy, mieszkańcy gminy i okolic chętnie i tłumnie korzystali z przygotowanych atrakcji i bogatego programu artystycznego. Dla najmłodszych przygotowane zostały niespodzianki w postaci różnorodnych zabaw i konkursów, dmuchanych zjeżdżalni, trampolin, kul wodnych i kolejki torowej.
Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Karol A.
Karol A. 30.08.2017, 13:51
To była piękna uroczystość :)

Pozostałe