Aglomeracja: Kasa z ZIT-ów dla Kalisza i powiatu kaliskiego

  • 15.02.2017, 14:04 (aktualizacja 15.02.2017, 14:19)
  • Ryszard Binczak
Aglomeracja: Kasa z ZIT-ów dla Kalisza i powiatu kaliskiego
W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, marszałek Marek Woźniak - w imieniu Instytucji Zarządzającej Wielkopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2014-2020 (WRPO) - podpisał pierwsze w tej perspektywie finansowej umowy o dofinansowanie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) dla rozwoju Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej (AKO). Beneficjentami są: miasto Kalisz i powiat kaliski, które reprezentowali prezydent Grzegorz Sapiński oraz starosta Krzysztof Nosal.

Umowy dotyczą tematów: „Kształcenie zawodowe młodzieży i dorosłych w ramach ZIT dla rozwoju AKO – tryb konkursowy” oraz „Inwestowanie w rozwój infrastruktury edukacyjnej i szkoleniowej w ramach ZIT dla rozwoju AKO”. Marszałek Marek Woźniak powiedział, że projekty Kalisza i powiatu kaliskiego pokazują komplementarne podejście do tematu. - - To kompleksowe zabezpieczenie pewnych potrzeb społecznych związanych z edukacją młodzieży i dorosłych oraz dostosowania jej do aktualnych wymagań rynku pracy. Projekty są dobrze realizowane i wzajemnie się uzupełniają. Warto zaznaczyć, że ZIT to nowe narzędzie, wymagało czasu na rozruch, utworzenia nowych instytucji i współdziałania wielu podmiotów. Mamy nadzieję, że skoro pierwszy krok został wykonany, to realizacja wszystkich zamierzeń się powiedzie, czego życzymy miastu i powiatowi. Dziś możemy mówić o satysfakcji – powiedział Marek Woźniak. Kalisz podpisało także umowę o dofinansowanie projektu związanego z tzw. niską emisją. - Ten projekt dotyczy bardzo ważnej dziedziny. Związany jest z infrastrukturą komunikacyjną i obniżaniem emisji dwutlenku węgla. Zdecydowałem zwiększyć kwotę alokacji na ten cel i dzięki temu zaopatrzyliśmy beneficjentów, którzy w pierwszym etapie konkursu nie mieli szans na dofinansowanie - mówi marszałek. Prezydent Grzegorz Sapiński podkreślił, że Kalisz jest jednym z najbardziej zatłoczonych miast. - Chcemy zachęcić mieszkańców do korzystania z innych niż samochód, alternatywnych możliwości przemieszczania się, np. rowerem. W ramach projektu zakupionych zostanie m.in. 9 nowoczesnych autobusów niskoemisyjnych, zbudowane zostaną ścieżki rowerowe i parkingi. Dodatkowo zmodernizujemy oświetlenie uliczne by było energooszczędne – mówił prezydent Kalisza. Powiat kaliski zrealizuje dwa projekty dedykowane edukacji zawodowej młodzieży i nauczycieli Zespołu Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku. Krzysztof Nosal, starosta kaliski podkreślił, że chodzi szczególnie o dostosowanie oferty kształcenia do wymogów lokalnego i regionalnego rynku pracy. Projekty zakładają m.in. zwiększenie udziału podmiotów z otoczenia społeczno-gospodarczego w przygotowywaniu i realizacji szkolenia zawodowego dorosłych, podnoszenie kwalifikacji zawodowych uczniów poprzez staże realizowane we współpracy z przedsiębiorcami, doskonalenie kompetencji nauczycieli poprzez kursy i szkolenia, a także wyposażenie placówki w nowoczesny sprzęt umożliwiający kształcenie w zawodach wynikających z potrzeb rynku pracy. Łączna kwota kaliskich projektów wynosi prawie 35 mln 200 tys. zł, w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) przeszło 1 mln 800 tys. zł i z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) ponad 23 mln 500 tys. zł.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe