
Około 13.000 dzieci skorzystało podczas tegorocznych wakacji z różnych zajęć zaproponowanych przez władze samorządowe Kalisza.
Zajęcia o charakterze profilaktyczno-opiekuńczo-rekreacyjnym zorganizowano w pięciu szkołach na terenie Kalisza: Szkole Podstawowej nr 1, Szkole Podstawowej nr 16, Szkole Podstawowej nr 17, Szkole Podstawowej nr 18, a także w Zespole Szkół nr 11 – tu wakacyjny czas spędzały dzieci niepełnosprawne umysłowo. W czterech pierwszych szkołach opieka była zapewniona w lipcu i sierpniu, w ZS 11 wyłącznie w lipcu.
- W przyszłym roku planujemy poszerzyć tę współpracę o kolejny wakacyjny miesiąc – mówi wiceprezydent Kalisza, Karolina Pawliczak.
Codziennie (oprócz sobót i niedziel) do każdej szkoły przychodziło ok. 80 dzieci. Oprócz zajęć i zabaw świetlicowych najmłodsi uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych: quizach, konkursach plastycznych, przygotowaniu plakatów (uzależnienia, przemoc rówieśnicza itp.) oraz w spotkaniach ze strażnikami miejskimi na temat bezpieczeństwa i zasad obowiązujących w ruchu drogowym, z policjantami na temat zagrożeń związanych z okresem wakacji: uzależnień, bezpieczeństwa nad wodą i z przedstawicielami Urzędu Skarbowego. Mieli również możliwość udziału w warsztatach poświęconych udzielaniu pierwszej pomocy oraz w warsztatach na temat zdrowego żywienia.
Przez całe wakacje, w każdy czwartek, począwszy od 6 lipca, w godzinach od 16.00 do 19.00 organizowane były przed kaliskim ratuszem „Dziecięce Czwartki w Mieście”. Były to animacje: zumba, areobik, warsztaty artystyczne, profilaktyczne i zajęcia sportowe dla dzieci. Przed nami jeszcze jedno spotkanie z najmłodszymi – 24 sierpnia. Na zakończenie „Dziecięcych Czwartków w Mieście”, a tym samym wakacji, 31 sierpnia 2017 r. w godzinach od 17.00 do 19.00 odbędzie się wielki finał: koncert „Centrum Uśmiechu”. Już dziś zapraszamy na Główny Rynek.
W tym roku na wakacyjne obozy wyjechało 520 dzieci. Udział był bezpłatny – finansowany z budżetu miasta. Organizatorami, wyłonionymi w drodze konkursu ofert, byli: Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Polski Czerwony Krzyż, Związek Harcerstwa Polskiego oraz podmioty prowadzące świetlice socjoterapeutyczne. Obóz zakładał zarówno wypoczynek, jak i udział w programie profilaktyczno-terapeutycznym. Dzieci wypoczywały między innymi w takich miejscowościach, jak: Jastrzębia Góra, Biały Dunajec, Mikoszewo, Jarosławiec, Dźwirzyno, Świeradów Zdrój.
KC
Kiedy będą wyniki konkursu "ostrów smogowi mówi nie"?