Kalisz: 90 lat wyjątkowego dębu

  • 08.08.2017, 09:18 (aktualizacja 08.08.2017, 10:41)
  • Patrycja Pera
Kalisz: 90 lat wyjątkowego dębu Anna Błaszczyk
Sierpień to czas uroczystości patriotycznych związanych z legionami Józefa Piłsudskiego. Przedstawiciele kaliskiego oddziału Związku Piłsudczyków upamiętnili wydarzenie sprzed 90 lat.

Kaliszanie uporządkowali teren dookoła 90-letniego dębu, zapalili znicz pamięci i oddali hołd marszałkowi Piłsudskiemu.

7 sierpnia 1927 roku marszałek po raz trzeci i ostatni odwiedził Gród nad Prosną. Wówczas na pamiątkę wizyty, w jego obecności, w Parku Miejskim został posadzony dąb szypułkowy.

6 sierpnia 1927 roku Józef Piłsudski, wraz z żoną i córkami, po raz trzeci odwiedził Kalisz. Marszałek miał wziąć udział w odsłonięciu pomnika legionistów w Szczypiornie, jednak wskutek rozruchów robotniczych, w uroczystości uczestniczyła tylko jego rodzina. Następnego dnia w sali sesyjnej ratusza specjalny gość otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta. Na pamiątkę wizyty w obecności Józefa Piłsudskiego został zasadzony w Parku Miejskim dąb szypułkowy, który rośnie tam po dziś dzień. (Tadeusz Krokos, "Wizyty marszałka" ("Kalisia Nowa", 4-5-6 2011). Tekst: Anna Błaszczyk

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe