Kalisz: Ponad 20 litrów krwi w Szczypiornie

  • 02.08.2017, 13:35
  • Patrycja Pera
Kalisz: Ponad 20 litrów krwi w Szczypiornie
W niedzielę, 30 lipca podczas akcji zorganizowanej przez kaliską Rejonową Radę Honorowego Krwiodawstwa PCK oraz Parafię pw. Podwyższenia Krzyża Świętego pozyskano ponad 20 litrów krwi. To bezcenny dar w okresie, gdy w naszym kraju dramatycznie brakuje krwi.

Już po raz trzeci na przełomie lipca i sierpnia ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zawitał do Szczypiorna. Podobnie jak w latach poprzednich także i tym razem mieszkańcy tej części Kalisza, ale także osoby z innych rejonów miasta oraz okolic, potwierdzili swoją ofiarność odpowiadając na apel Rejonowej Rady Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża w Kaliszu i proboszcza miejscowej parafii.

Zachęta poparta przygotowanymi ulotkami i plakatami przyniosły efekt, bowiem w niedzielne przedpołudnie do zaparkowanego tuż przy kościele ambulansu zgłosiło się ponad 60 chętnych. Mogli oni swoje ewentualne obawy i wątpliwości związane z oddaniem krwi rozwiać w rozmowie z doświadczonymi krwiodawcami, a zarazem działaczami PCK. Ostatecznie zarejestrowane zostały 54 osoby, spośród których procedurę kwalifikacyjną pomyślnie przeszło i oddało krew 45 osób. W ten sposób udało się pozyskać 20,25 litrów bezcennego leku. Podkreślić należy, że w tym gronie aż 14 osób stanowili dawcy pierwszorazowi.

Ważnym wydarzeniem tego niedzielnego przedpołudnia była uroczysta msza św. w intencji honorowych dawców krwi oraz organizatorów krwiodawstwa, koncelebrowana przez proboszcza ks. Jarosława Kołodziejczaka oraz ks. Mariusza Kubisiaka, który w homilii podkreślił duchowy wymiar dzielenia się cząstką siebie z osobami potrzebującymi pomocy. Akcja była także okazją do inauguracji nowego namiotu do obsługi akcji, pozyskanego przez PCK dzięki życzliwości sponsorów: firmy TEKNIA Kalisz, Meyer Tool Poland oraz Litex Promo. Zastąpi on wysłużony namiot, który przez wiele lat towarzyszył czerwonokrzyskim akcjom poboru krwi, uławiając ich przeprowadzenie.

Już w najbliższą nadzielę 6 sierpnia będzie kolejna okazja do podzielenia się krwią, podczas akcji organizowanej przez Rejonową Radę HDK PCK i Parafię Katedralną pw. Św. Mikołaja. Ambulans będzie czekał na chętnych w godzinach 9-14 na ulicy Kanonickiej.tekst i zdjęcia: Janusz Sibiński

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe