Kalisz: Dzień Pszczoły na Zawodziu

  • 01.08.2017, 09:01
  • Patrycja Pera
Kalisz: Dzień Pszczoły na Zawodziu pixabay
Rezerwat Archeologiczny zaprasza na Dzień Pszczoły. W programie między innymi gra terenowa z nagrodami oraz pokaz wirowania miodu.

Pszczoły jako gatunek pojawiły się około 100 milionów lat temu, tworząc z zapylanymi przez nie roślinami symbiozę, która trwa do dziś, kształtując otaczający nas świat przyrody. W kulturze człowieka pszczoły obecne są od zarania dziejów. Pierwsi ludzie uprawiający gospodarkę zbieracko–łowiecką rabowali gniazda dzikich pszczół pozyskując z nich miód i bogate w białko larwy. Pierwsze miodobranie zostało uwiecznione na naskalnym malowidle w Jaskini Pajęczej w Hiszpanii, datowane jest na schyłkowy paleolit – ok. 9000 lat p.n.e.

Na pokrytych puszczą terenach dzisiejszej Polski już w starożytności miód i wosk stały się towarem o znacznej wartości, często eksportowanym na tereny Cesarstwa Rzymskiego. To prawdopodobnie w tamtym czasie rabunkowe metody zbierackie zaczęła zastępować gospodarka bartna, polegająca, oprócz pozyskiwania miodu, na tworzeniu nowych barci i zabezpieczaniu ich przed naturalnymi wrogami pszczół, ptakami i niedźwiedziami.

Rezerwat Archeologiczny w Kaliszu–Zawodziu, badający aspekty życia doby wczesnego średniowiecza, od trzech lat prowadzi eksperymentalną hodowlę pszczół w kószkach – słomianych ulach w kształcie odwróconego kosza. Ule tego typu upowszechniły się wraz z osadnictwem cystersów,  sprowadzonych na Ziemię Kaliską za panowania księcia Mieszka III Starego. Inspiracją do pszczelego eksperymentu był fragment plastra wosku znaleziony podczas badań archeologicznych kaliskiego grodu w okolicach kolegiaty, w której książę został pochowany.

Druga edycja Dnia Pszczoły organizowanego przez Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w dniu 6 sierpnia od godziny 13:00 ma na celu przybliżenie odwiedzającym gościom znaczenia pszczół i ich produktów nie tylko w odległej przeszłości, ale przede wszystkim obecnie, ponieważ świadomość wpływu tych owadów na środowisko i ich produktów na zdrowie, może rozświetlić przyszłość tak, jak woskowa świeczka rozświetlała niegdyś mroki średniowiecza... Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej

Patrycja Pera

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe