Kalisz: Tak będzie wyglądało centrum przesiadkowe [ZDJĘCIA]

  • 25.07.2017, 14:22 (aktualizacja 26.07.2017, 10:23)
  • Patrycja Pera
Kalisz: Tak będzie wyglądało centrum przesiadkowe [ZDJĘCIA] UM Kalisz
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego pozytywnie ocenił projekt pn. „Rozwój systemu komunikacji publicznej Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej wraz z modernizacją oświetlenia ulicznego – Miasto Kalisz”. Za 40 mln zł ma powstać Zintegrowant Węzeł Przesiadkowy, a Miasto zakupi 11 niskoemisyjnych autobusów hybrydowych.

Projekt jest kontynuacją innego projektu pn. "Rozwój niskoemisyjnego systemu komunikacji publicznej Miasta Kalisza wraz z modernizacją oświetlenia ulicznego zwiększającą jego energooszczędność', który wspierany jest środkami UE. 

- Obydwa projekty zawierają działania realizujące postulaty strategii niskoemisyjnych i wynikają z Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Kalisza - mówi Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza. - Ich bezpośrednim celem jest dążenie do poprawy jakości powietrza w mieście poprzez rozwój niskoemisyjnego systemu transportu publicznego. Projekty mają uświadomić mieszkańcom, że samochód osobowy nie jest niezbędny, aby komfortowo, bezpiecznie i efektywnie czasowo podróżować po Kaliszu. 

Miasto zakupi 11 niskoemisyjnych autobusów hybrydowych przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. W okolicy dworców autobusowego i kolejowego powstanie Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy. 10 przystanków komunikacji miejskiej wyposażonych zostanie w tablice dynamicznej infromacji pasażerskiej, a 6 w biletomaty. Mają zostać wybudowane również parkingi: Park&Ride, Kiss&Ride, Bike&Ride, TAXI, dla osób niepełnosprawnych, dla autobusów oraz zatoki autobusowe. Powstanie kompleksowy układ komunikacyjny związany z właściwą obsługą węzła wraz z pozostałą infrastrukturą techniczną. Zamontowana zostanie instalacja oświetleniowa i monitoring. Teren ozdobi zieleń miejska.

Zmodernizowane zostanie oświetlenie uliczne, co zwiększy jego energooszczędność w obrębie dwóch osiedli Kalisza: Winiary i Rypinek. W ramach inwestycji wybudowana została już sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ul. Staszica z ul. Górnośląską.
Całkowita wartość projektu wynosi ponad 40,6 mln zł, z czego z wnioskowanej dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego sfinansowane zostanie niespełna 31 mln zł. 
Zgodnie z planem projekt zostanie zakończony w listopadzie 2019 r. 
 

Patrycja Pera

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe