Powiat Kaliski: 50 lecie Koła Gospodyń Wiejskich

  • 24.07.2017, 11:15
  • Patrycja Pera
Powiat Kaliski: 50 lecie Koła Gospodyń Wiejskich UG Blizanów
W sobotę 22 lipca, w sali OSP Skrajnia Blizanowska panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Jankowie świętowały 50-lecie działalności. Seniorki Koła: Joanna Nowak, Wiesława Bloch, Lucyna Matusiak, Zofia Barańska, Irena Podogrodzka, Zofia Kucharzak, Zofia Kornaszewska, Kazimiera Przybylska, Krystyna Czajczyńska, Józefina Rzepczak zostały uhonorowane przez aktualne członkinie dyplomami i różami.

Najstarszą historię koła zapisaną w kronice przedstawiła zebranym Joanna Nowak, zwracając uwagę na inne realia życia poprzedniczek: różne warunki, możliwości i potrzeby. W trudnym okresie lat 80-tych, kiedy istniały trudności w  zaopatrzeniu w podstawowe artykuły pierwszej potrzeby panie wnioskowały m.in. o zakup: ręczników, cedzideł do mleka i rajstop. W 1984 r. wnioskowały do Wydziału Komunikacji w Kaliszu o ustawienie znaku „STOP” od strony Blizanowa w kierunku Pleszewa czy rok później do Zakładu Energetycznego o wykonanie oświetlenia na przystankach PKS. Koło nie ograniczało się do działalności lokalnej, ale wspierało też ogólnopolskie projekty: budowy Zamku Królewskiego w Warszawie, pomnika Matki-Polki w Łodzi, Centrum Zdrowia Dziecka, sanatorium dla dzieci rolników w Rabce. Koło prowadziło szeroko rozwiniętą działalność: szkoleniową, konkursową, turystyczną, kulturalną, charytatywną, usługową.
Koło Gospodyń Wiejskich w Jankowie powstało z inicjatywy Stanisława Wojterskiego i Powiatowego Związku Kółek Rolniczych w Kaliszu 18 listopada 1964 r. Pierwsze zebranie organizacyjne odbyło się w świetlicy szkoły w Jankowie Pierwszym pod przewodnictwem instruktorki powiatowej Janiny Zuberek. Do Koła zapisało 24 członkinie, a przewodniczącą wybrano Leokadię Piekarską z Jankowa Pierwszego. Do zarządu weszły panie: Maria Janusz, Danuta Błaszczyk, Irena Dobrowolska. Panie uczestniczyły w różnych kursach i szkoleniach: gotowania i pieczenia, mistrzowskich, rolniczych na tytuł rolnika kwalifikowanego, o tematyce społ.-polit. racjonalizacji gospodarstw domowych, ochrony zdrowia, medycyny, weterynarii, kultury i wypoczynku. Z ważniejszych sukcesów w konkursach wymienić warto: 3 miejsce w powiecie i 1000 zł nagrody refundowanej przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Konkursie czystości obór w 1972 r., tytuł „Najlepiej pracującego Koła Gospodyń Wiejskich” i nagroda pieniężna 10 tys. zł w eliminacjach powiatowych dot. pokazu sztuki kulinarnej w Szczypiornie w 1973 r., 1 miejsce w konkursie „Najpiękniejszy ogródek kwiatowy” w latach 1973-74 r. dla Stanisławy Maślak i nagroda 300 zł, a Koło – dyplomy, lata 1977-78 wysokie miejsca w konkursie „Więcej mleka wysokiej jakości” i nagroda  725 zł i 1000 zł, coroczne uczestnictwo KGW w konkursie „Więcej warzyw, owoców i kwiatów”. Z okazji 35-lecia PRL Koło zostało wyróżnione na szczeblu wojewódzkim, a przewodnicząca Maria Janusz otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi. Najtrudniejszy okres w działalności Koła nastąpił w latach transformacji ustrojowej, kiedy to na kilka lat koło zawiesiło działalność. W okresie przejściowym działalnością Koła kierowała sekretarz Joanna Nowak. O reaktywowanym 3 lata temu Kole opowieść kontynuowała Aneta Celer. W II Gminnym Konkursie Kulinarnym Regionalnego Jadła i Trunków podczas dożynek gminnych w Blizanowie 23.08.2015 r. wystawiona przez KGW Janków pomidorowa potrawka z baraniną zajęła pierwsze miejsce w kategorii Regionalna potrawa pochodzenia roślinnego z ogórka, kapusty, pomidora. Panie reprezentowały gminę podczas XIII Świątecznych Spotkaniach z Tradycją w Dzierzbinie Kolonii 05.12.2015 r. Wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Blizanowie gospodynie kilkakrotnie prowadziły zbiórki żywności na paczki świąteczne dla potrzebujących rodzin. Ostatnio panie obsługiwały też stoisko kulinarne podczas Powiatowego Święta PSL w Blizanowie – 18 czerwca i Pikniku Motocyklowego „Dla Mateusza Spieszmy z Pomocą” – 9 lipca.
Dyplomy z rąk Sławomira Musioła – wójta gminy Blizanów i Stanisława Niklasa – dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Blizanowie otrzymały aktualne członkinie Koła: Krystyna Bąk, Aneta Celer, Jolanta Cyl, Jolanta Czajczyńska,  Krystyna Czaplicka, Dorota Gomułka, Bożena Gulska,  Katarzyna Jankowska, Małgorzata Jerz, Aniela Kościerzyńska, Wiesława Kubacka, Krystyna Kubasik, Lidia Małecka, Magdalena Małecka, Joanna Raczyk, Zofia Rzeźniczak, Jolanta Sądkiewicz, Małgorzata Spalona, Małgorzata Sudolska, Ewa Szymczak, Karina Walczak, Renata Wolna, Wanda Wrzesińska. Z kolei na ręce Małgorzaty Jerz - przewodniczącej Koła trafiła statuetka od władz gminy oraz patera – sowa i książka z przepisami kulinarnymi od Pauliny Wróblewskiej – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie.

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe