Nowe autobusy w Kaliszu!

  • 14.02.2017, 07:59 (aktualizacja 14.02.2017, 08:38)
  • Patrycja Pera
Nowe autobusy w Kaliszu!
10 nowych autobusów marki Solaris pojawi się w czerwcu tego roku w Kaliszu. Wartą blisko 12 milionów złotych inwestycję spółka zrealizowała w formie leasingu operacyjnego.

Zakup autobusów wpisuje się w politykę ochrony środowiska w mieście. - To przetarg, który rozpoczyna sekwencję zdarzeń w naszych zabiegach o coraz lepszą jakość powietrza w mieście - mówi Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza. - Zabiegamy o zmniejszenie niskiej emisji, stąd starania o środki z WRPO i pieniądze rządowe. Chcemy, żeby te autobusy, nowoczesne, o wysokim standardzie były alternatywą dla samochodów, które mają wpływ na zanieczyszczenie powietrza. Przed nami realizacja kolejnych projektów. W najbliższym czasie podpiszę z panem marszałkiem umowę na realizację projektu z WRPO. To będą środki, które przeznaczymy na budowę centrum przesiadkowego. W ramach przedsięwzięcia uzupełniony zostanie także tabor KLA. Pojawią się kolejne autobusy z silnikami dieslowskimi i o napędzie hybrydowym. Będziemy aplikować o środki na duże centrum przesiadkowe i kolejne autobusy o napędzie hybrydowym. Miasto zostało zaproszone do projektów rządowych. Jeden z nich sygnowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, drugi przez Ministerstwo Rozwoju. Ich celem jest pozyskiwanie autobusów o napędzie elektrycznym z infrastrukturą umożliwiającą funkcjonowanie tych samochodów. 

Solaris Urbino 12 (IV generacja) to 12-metrowy autobus, o silniku o pojemności 10.837 cm3. - To dla nas ważne, bo duży, mocny silnik w tym przypadku zużywa mniej paliwa - mówi Piotr Bewziuk, członek zarządu KLA. - Nowe autobusy są przyjazne środowisku, spełniają normy Euro 6, najbardziej wymagające jeśli chodzi o emisję spalin. Udogodnieniem dla pasażerów będzie z pewnością niska podłoga na całym obszarze samochodu. W drzwiach środkowych znajduje się ręcznie otwierana rampa umożliwiająca wprowadzenie wózka. Funkcja przyklęku ułatwia wsiadanie i wysiadanie.

Wszystkie autobusy wyposażone są w klimatyzację i gniazda USB, dzięki którym pasażerowie będą mogli ładować urządzenia elektroniczne. W samochodach zainstalowane będą także nowej generacji tablice kierunkowe. Kolejnym udogodnieniem będzie nowoczesny system biletowy. - Ten ostatni będzie współpracował z tym opartym na karcie elektronicznej - dodaje Piotr Bewziuk. - Pasażerowie będą mieli do dyspozycji nowe, dotykowe, łatwe w obsłudze kasowniki, z kolorowym wyświetlaczem. Na podłodze znajdzie się bepieczna, antypoślizgowa wykładzina. Sto procent autobusu będzie objęte monitoringiem. Dodatkowe kamery znajdą się także na zewnątrz autobusów. Samochody wyposażone są także w system automatycznego gaszenia pożaru silnika.  

 

Sprawę zakupu Solarisów udało się sfinalizować we właściwym momencie - podkreśla Mariusz Wdowczyk, prezes Kaliskiego Przedsiębiorstwa Transportowego. - Firma otrzymała niedawno duże zamówienie, co spowodowało podwyżkę cen autobusów - mówi prezes Wdowczyk. 

Nowe samochody zastąpią wysłużone autobusy KLA. - Gdyby policzyć wszystkie autobusy, o których dziś mówimy, okaże się, że praktycznie połowa taboru zostanie wymieniona na nowe samochody - podkresla Artur Kijewski, wiceprezydent Kalisza. - Cieszymy się, że z sukcesywnego podnoszenia komfortu przejazdów Kaliskimi Liniami Autobusowymi.

Nowe autobusy mają pojawić się w Kaliszu do 21 czerwca tego roku.

tekst i zdjęcia: Tomasz Staszczyk

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe