Kalisz: Trawiasta plaża miejska

  • 21.07.2017, 12:00
  • Patrycja Pera
Kalisz: Trawiasta plaża miejska
Rozłożone zostały rolki z trawy, odmalowane jest ogrodzenie, ustawiono także ławki i kosze na śmieci. To pierwszy etap powstawania trawiastej plaży miejskiej.Teren plaży został uporządkowany przez Ośrodek Sportu Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu.

Plaża kojarzy się ze słońcem, piaskiem i wodą. Niestety takiego obrazka nie ujrzymy na kaliskiej plaży miejskiej. 

- RZGW nie pozwala na umieszczenie piasku, który znajdowałby się tutaj przez cały rok - mówi Artur Kijewski, wiceprezydent Kalisza. - Będzie rozwiązanie pośrednie.  Planujemy połączyć miejsce małej gastronomii z częścią piaszczystą, a reszta terenu będzie wyłożona trawą, aby móc się opalać i odpoczywać.

Docelowo, po uzyskaniu pozostałych niezbędnych zgód i pozwoleń, plaża trawiasta będzie rozbudowana o dodatkowe elementy. Wzdłuż nabrzeża powstanie chodnik. Utwardzone zostaną dojazdy dla służb wodnych, wymienione będzie ogrodzenie od strony rzeki oraz wyremontowane betonowe nabrzeże i slip dla wodowania łodzi. Na potrzeby cumowania rowerków wodnych i innych mniejszych jednostek pływających, zamontowany zostanie pomost pływający. W ramach inwestycji wydzielony zostanie także teren pod mobilny punkt gastronomiczny. 

- To dopiero pierwszy etap reanimacji tego miejsca - dodaje Mirosław Przybyła, dyrektor OSRiR w Kaliszu. - Ci którzy widzieli ten teren wcześniej i porównają z tym co mamy teraz, z pewnością dostrzegą różnicę. To co zostało do tej pory wykonane, to zaledwie 1/4 założonego planu. 
Lada dzień poza terenem plaży trawiastej za ogrodzeniem, ma pojawić się mała gastronomia, gdzie będzie można zakupić napoje i artykuły spożywcze. 

-Niestety, nie będzie można się tutaj kąpać - mówi dyrektor OSRIR w Kaliszu. - 90 procent plaż miejskich ma zakaz, zwłaszcza nad akwenami tego typu, szczególnie nad rzecznymi. Chcemy, aby to miejsce było wypoczynkowe, niekoniecznie rekreacyjne.

A jeżeli chodzi o rekracje, to obok plaży  jest wypożyczalnia sprzętu wodego. Czeka tam  10 rowerów wodnych, łódź wiosłowa i supy z których można już korzystać. 

W 2016 r., w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Kalisza, za kwotę: 29.987,40 zł brutto, zakupionych zostało 5 rowerów wodnych, 5 pokrowców na rowery wodne i 25 kamizelek. Natomiast za kwotę 11.340,60 zł brutto kupiono pomost pływający z trapem o długości 8 m.
Miasto uzyskało dofinansowanie z Województwa Wielkopolskiego w wysokości 18.000 złotych.

W 2017 r. za kwotę: 22.361,40 zł brutto Miasto kupiło 5 rowerków wodnych, 5 pokrowców na rowery wodne i 25 kamizelek. Za kwotę 45.637,92 zł brutto kupiono pomost pływający o długości 24 m, który zostanie zamontowany do połowy sierpnia, po uprawomocnieniu się pozwolenia na budowę. Kwota dofinansowania z Województwa Wielkopolskiego wynosi 33.000 złotych.


 

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe