Ostrów: Oszuści znowu dzwonią! Mają nowe sposoby!

  • 12.07.2017, 09:05
  • Patrycja Pera
Ostrów:  Oszuści znowu dzwonią! Mają nowe sposoby! pixabay
Ostrowscy policjanci otrzymali pięć zgłoszeń o tym, że oszuści próbowali pozbawić oszczędności mieszkańców miasta. Tym razem przestępcy podając się za krewnego twierdzili, że spowodowali wypadek drogowy i aby uniknąć kary aresztu pilnie potrzebują kilka lub kilkadziesiąt tysięcy złotych.

 Przestępcy pięciokrotnie próbowali oszukać mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego, dzwoniąc na numery telefonów stacjonarnych. Podawali się za osoby bliskie rozmówców i informowały ich, że miały wypadek drogowy, a celem uniknięcia kary potrzebują gotówki. Na szczęście mieszkańcy naszego miasta zachowali czujność i nie przekazali pieniędzy oszustom.

Jak działają oszuści:

  • Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach często charakterystycznych dla osób starszych, następnie dzwonią na wybrany numer telefonu. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową.

  • Dla wywarcia większego wrażenia oszuści coraz częściej ostatnio podszywają się też za urzędnika lub przedstawiciela jakiejś organizacji bądź instytucji. Wmawiają również starszym osobom, że są funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego lub policjantami, a pieniądze są potrzebne na „wykupienie z problemów” członka ich rodziny lub prowadzą sprawę oszustw i wyłudzania pieniędzy.

  • W rozmowie oszuści zawsze proszą o dyskrecję.

  • Po wyrażeniu zgody na przekazanie pieniędzy , zgłasza się po nią ktoś inny, zapowiedziany przez oszusta, jako osoba godna zaufania, która w imieniu rzekomego stróża prawa odbiera pieniądze. Często oszuści umawiają się na spotkanie pod bankiem, aby szybko zabrać gotówkę. W ten sposób oszuści wyłudzają pieniądze w kwocie od kilku tysięcy do nawet kilkuset tysięcy złotych. Pokrzywdzeni często tracą oszczędności całego życia.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podaje się za członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.

Nie informujmy nikogo telefonicznie o tym ile mamy pieniędzy. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to, czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

Pamiętajmy, że dzwoniąc na nr 997 lub 112 należy najpierw rozłączyć się, a dopiero później na nowo wybrać numer!

W sytuacji, gdy będziemy mieć jakiekolwiek podejrzenia i wątpliwości skontaktujmy się z policjantami pod numerem 997 lub 112

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do rozpowszechnienia informacji o działaniach oszustów. Dzięki temu coraz więcej seniorów jest świadomych na zagrożenia, które niestety mogą ich spotkać.

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe