Powiat Ostrowski: Szkoły zakończyły nabór

  • 05.07.2017, 14:19
  • Patrycja Pera
Powiat Ostrowski: Szkoły zakończyły nabór Starostwo Powiatowe
Ponad 1630 uczniów zostało przyjętych do szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Ostrowski w tegorocznym naborze.

Zakończenie naboru odbyło się 4 lipca 2017 r. W kwestii formalnej oznacza ono podjęcie przez Zarząd Powiatu decyzji organizacyjnych dotyczących ilości oddziałów w poszczególnych szkołach. Zgodnie z prawem uczniowie  o wynikach naboru zostaną poinformowani 12 lipca.
Zarząd wyraził zgodę na utworzenie 51 oddziałów, czyli klas w szkołach. 19 klas w szkołach technicznych  i 32 klas w  liceach ogólnokształcących.
- Istotne w obliczu stopy bezrobocia, ale także pod względem potrzeb rynku pracy jest to, że ponad 54,5 procent uczniów poszło do szkół branżowych (zawodowych) i technicznych. Na szkoły ogólnokształcące postawiło 43,5 procent. – powiedział Paweł Rajski, Starosta Ostrowski - Przesunięcie tej proporcji to pozytywne zjawisko, a elementami budowania nowego wizerunku szkolnictwa zawodowego w Powiecie Ostrowskim są m.in. Techno Granty, nowe pracownie zawodowe czy największy projekt budowy nowoczesnego Centrum Kształcenia Praktycznego.
W liceach ogólnokształcących największym zainteresowaniem cieszą się profile ogólne, które przeznaczone sa dla uczniów niezdecydowanych, ale wszechstronnie uzdolnionych. Grafika komputerowa to nowa oferta Zespołu Szkół Technicznych, która cieszyła się dużym zainsteresowaniem.
–  Kiedy ta specjalność startowała w ubiegłym roku zgłosiło się 15 uczniów. W tym roku chętnych było już 60 osób! Jednak ze względów  kadrowych mogliśmy utworzyć tylko jedną klasę. – powiedział Starosta.


Grupa ok. 80 uczniów nie dostała się  na swoje wymarzone kierunki, tzw. Kierunki pierwszego wyboru. Mają szanse dostać się do innych szkół.
Niemal równo z informacjami o wyborach tych, którzy dopiero zaczynają edukację zbiegły się wyniki matur. Ponad 81,3 proc. maturzystów ogółem ze szkół prowadzonych przez Powiat Ostrowski zdało egzamin dojrzałości. To dużo więcej w stosunku do średniej wojewódzkiej (78 proc.) i krajowej (78,5 proc.)! W liceach ogólnokształcących wskaźnik zdanych matur wyniósł 84,77 proc. (średnia wojewódzka 83 proc., krajowa 84,4 proc.). W technikach 76,42 proc. (średnia wojewódzka 70 proc., krajowa 67,9 proc.). Grupa 161 uczniów, którym nie powiodło się za pierwszym razem będzie mogła przystąpić do egzaminów poprawkowych już w sierpniu.
 

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe