Ostrów: Dyplom Europejski dla Ostrowa Wielkopolskiego

  • 04.07.2017, 10:58
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Dyplom Europejski dla Ostrowa Wielkopolskiego
- Ta nagroda to przede wszystkim wyróżnienie dla mieszkańców naszego miasta, bo to oni tak naprawdę tworzą naszą wspólnotę samorządową – powiedziała prezydent Beata Klimek podczas uroczystości wręczenia Dyplomu Europy, która odbyła się w Pałacu Europy w Strasbourgu we Francji. Ostrów Wielkopolski Dyplom Europejski otrzymał za wieloletnią współpracę z miastami partnerskimi oraz za promowanie idei europejskiej.
Nagroda Europy została ustanowiona w 1955 roku przez Komitet Ministrów Rady Europy. To najwyższe trofeum nagradzające wyjątkowe wysiłki na rzecz propagowania idei jedności europejskiej. Dyplom Europejski dla Miasta Ostrowa Wielkopolskiego odebrali: Beata Klimek prezydent Ostrowa Wielkopolskiego oraz Jarosław Lisiecki przewodniczący Rady Miejskiej. Ceremonię prowadzili: Stella Kyriakides przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych, Zdrowia oraz Zrównoważonego Rozwoju oraz Wojciech Sawicki Sekretarz Generalny Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. - W imieniu władz Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, własnym oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej pragnę serdecznie podziękować Radzie Europy za przyznanie naszemu Miastu Dyplomu Europy. Ta nagroda jest dla nas z jednej strony ogromnym wyróżnieniem i docenieniem naszej wieloletniej współpracy międzynarodowej; z drugiej zaś stanowi ogromną inspirację i motywację do dalszego działania. Szczególnie dziś, solidarność Europejczyków i wiara w dalszy sens integracji, jawi się jako kluczowy gwarant budowania: wspólnej, silnej i bezpiecznej Europy. Europy, która stawia na pokój i budowanie dobrobytu jej obywateli. Ostrów Wielkopolski w tę integrację głęboko wierzy i widzi potrzebę jej pogłębiania. To właśnie na poziomie naszej „Małej Ojczyzny” od wielu lat prowadzimy udaną współpracę z naszymi zagranicznymi partnerami. Aktywnie i skutecznie sięgamy po środki zewnętrzne z funduszy europejskich, które mają znaczący udział w rozwoju naszego miasta oraz polepszaniu jakości życia mieszkańców – powiedziała Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. Dyplom Europy to bardzo prestiżowe wyróżnienie, stanowi on pierwszy krok w wyłanianiu laureatów Nagrody Europy. Dyplom otrzymuje się za działania proeuropejskie. Każdego roku otrzymuje go kilka najwyżej ocenianych miast i gmin z Europy. I tak w tym roku nagrodą tą uhonorowano zaledwie 7 miast z 5 krajów. Wyboru dokonuje Komisja Spraw Społecznych, Zdrowia i Zrównoważonego Rozwoju Zgromadzenia Parlamentarnego, a dokładnie Podkomisja ds. Nagrody Europy. - Wnioski do otrzymania Dyplomu Europy napływają z całej Europy. Konkurencja jest ogromna – tylko w tym roku napłynęło do nas około tysiąca zgłoszeń. Najwięcej wniosków pochodzi z Ukrainy i Polski. Przy ocenianiu wniosków liczy się przede wszystkim zaangażowanie miast i ich działalność na rzecz promowania idei europejskiej oraz współpracy międzynarodowej. Nie ważne czy miasto jest duże, czy małe. Wszystkie miasta, niezależnie od wielkości i liczby mieszkańców, mają takie same szanse na otrzymanie tego prestiżowego wyróżnienia – powiedziała Prisca Barthel z Sekcji Nagrody Europy. Ostrów Wielkopolski doceniony został przede wszystkim za wszystkim współpracę z miastami partnerskim – Delitzsch, Nordhausen, Brantford i Lecce, a także wymianę na poziomie międzynarodowym. - Cieszy, że Ostrów Wielkopolski, mimo tak dużej konkurencji został zauważony przez Radę Europy. Dla mnie, jako Przewodniczącego Rady Miejskiej, to wyróżnienie jest szczególnie ważne, ponieważ to właśnie Rada Miejska podejmuje decyzję o partnerstwach międzynarodowych - mówi Jarosław Lisiecki, przewodniczący Rady Miejskiej. - W wymianach uczestniczyli przedstawiciele różnych grup społecznych, w tym młodzieży, artystów, seniorów, realizowanych było także wiele interdyscyplinarnych projektów - wyjaśnia Ewa Janiszewska, kierownik Biura Promocji Miasta. Komisja doceniła także szereg inicjatyw ponadnarodowych, m.in. projekt MASCUMA, Międzynarodowe Chóralne Spotkania Przyjaźni – Śpiewająca Europa, Międzynarodowy Przegląd „Wszyscy Śpiewamy na Rockowo”, promocję idei europejskiej w szkołach podstawowych, jak i gimnazjalnych. Komisja zwróciła także uwagę na fakt, że Ostrów Wielkopolski jest gospodarzem wielu imprez o charakterze międzynarodowym m.in. Biennale Małej Formy Graficznej i „Ex librisu”, Chopin w Barwach Jesieni, a w 2016 r. gospodarzem międzynarodowej imprezy sportowej „Speedway Best Pairs” Uroczystość wręczenia Dyplomu Europy zakończyła się w Urzędzie Miejskim w Strasbourgu. - Jest mi niezwykle miło gościć Państwa w Urzędzie Miejskim w Strasbourgu. Dla nas – Rady Europy- to także bardzo ważny dzień. Możemy uhonorować Państwa – samorządy lokalne z całej Europy za działania na rzecz promowania idei europejskiej. Bo tak naprawdę Europę tworzy się oddolnie, na poziomie miast i gmin. To ważne, żeby te wartości europejskie były promowane, za co serdecznie Państwu dziękuję i czego serdecznie gratuluję – powiedziała Silvia Bonet Perot Wiceprzewodniczącą Komisji ds. Spraw Społecznych.
Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe