Powiat Kaliski: Konferencja na temat dróg

  • 27.06.2017, 01:15
  • Ryszard Binczak
Powiat Kaliski: Konferencja na temat dróg
Pierwsza w południowej Wielkopolsce konferencja pt ,,Betonowe drogi i ścieżki rowerowe w gminach i powiatach" odbyła się w Starostwie Powiatowym w Kaliszu.
Na spotkanie przybyli przedstawiciele samorządów z całej południowej Wielkopolski, burmistrzowie i wójtowie powiatów: ostrowskiego, sieradzkiego, konińskiego, tureckiego, ostrzeszowskiego, pleszewskiego, kępińskiego oraz kaliskiego. Uczestniczyli w nim również przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za projektowanie oraz przedsiębiorstwa specjalizujące się w budowie dróg, produkcji surowców, a także środowisko uczniowskie. Otwarcia dokonał starosta kaliski Krzysztof Nosal, który  opowiadał o możliwościach, jakich daje nam nowoczesna technologia oraz o rozwoju infrastruktury w powiecie kaliskim. - Gościliśmy praktyków posiadających rzetelną wiedzę opartą na konkretnie zrealizowanych inwestycjach. Specjaliści firmy Lafarge Polska - mgr Stella Szarmach oraz mgr inż. Jędrzej Zdziechowski i mgr inż. Sylwester Gruszczyński - przedstawili ciekawe prezentacje obrazujące wykonawstwo, a także możliwości technologiczne produktów - mówi starosta. Spotkanie było doskonałą okazją do spopularyzowania idei budowy dróg betonowych w gminach i powiatach południowej Wielkopolski. W trakcie wykładu przedstawiono porównanie opłacalności nawierzchni betonowych i tradycyjnych nawierzchni bitumicznych. Okazuje się, że gwarancja na dobrze wykonane drogi betonowe może być dana nawet od 15 do 25 lat. To bardzo dobra informacja dla samorządów, bo obecnie na swoje inwestycje asfaltowe otrzymują gwarancję od 3 do 5 lat. Budując drogi betonowe mówi się o inwestycjach wieloletnich i tak tez ropatruje się ich koszty. Bo o ile asfalt jest ciągle tańszym materiałem do budowy dróg, to jego utrzymanie w kolejnych latach podraża całą inwestycję, czego nie ma w sytuacji budowy dróg betonowych. W trakcie rozmów poruszano wiele tematów dotyczących polityki budowy tego typu infrastruktury w poszczególnych powiatach. Podjęto dyskusję na temat problemu profesjonalnego wykonawstwa oraz projektowania dróg. W związku z dużym zainteresowaniem dotyczącym poruszanych kwestii oraz wyzwań infrastrukturalnych, jakie stawiane są przed jednostkami samorządu terytorialnego, konferencja ta, poszerzona o nowe zagadnienia, znajdzie swoją kontynuację przyszłości.   MW Fot: M. Kraszkiewicz
Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe