Kalisz: Regularnie oddaje krew 23 % mieszkańców

  • 19.06.2017, 13:04 (aktualizacja 19.06.2017, 13:24)
  • Patrycja Pera
Kalisz: Regularnie oddaje krew 23 % mieszkańców um kalisz
W Centrum Krwiodawstwa w Kaliszu regularnie oddaje krew ok. 25 tys. honorowych krwiodawców, co stanowi 23 procent ludności Kalisza. Zbliża się okres letni, w którym zapotrzebowanie na dawców wzrasta.

Na głównej stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu znajduje się informacja o stanie zapasów krwi.

- Widoczne na stronie dane wydaje się, że informują nas o braku zapasów krwi. – mówi Krzysztof Korzeniowski, dyrektor RCKIK w Kaliszu. -  Ale to jest spowodowane tym, że my zasilamy również inne jednostki np. w Łodzi, Warszawie, również w Poznaniu. Poza tym w okresie wakacyjnym  zawsze zdarzają się niedobory. Dbamy o to, aby zapas, który tutaj mamy, gwarantował zabezpieczenie szpitali w naszym regionie. Nie ma z tym problemu.

Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18 – 60 r.ż. Najważniejsze jest to, aby dawca był w dobrym stanie zdrowia. Nie mogą oddawać krwi osoby, które chorowały np. na żółtaczkę i inne choroby zakaźne, choroby serca, choroby układu oddechowego. Każdy dawca musi wypełnić ankietę. Pytany jest o stan zdrowia. Lekarz przeprowadza badanie i wywiad. Wykonywane są badania krwi przed jej oddaniem. Tak wygląda standardowa procedura.

Jak zapewnia dyrektor CRKiK w Kaliszu, krwi nie brakuje. Jeżeli zdarzy się taka sytuacja, że jakiejś grupy będzie za mało, wtedy informacja o braku przekazywana jest do innych centrów krwiodawstwa  i zostaje natychmiast przywieziona.

- Minimum potrzebujemy 600 j. krwi, aby kaliska jednostka mogła spełniać zapotrzebowanie. – wyjaśnia dyrektor.

Nie można zrobić dużych zapasów krwi. Część z nich jest wysyłana do innych centrów krwiodawstwa, ale ma ona również określony okres ważności.

 - Krew ma określony okres ważności, to jest 42 dni. Niewykorzystana, musi zostać zutylizowana. – dodaje Krzysztof Korzeniowski.

Latem zapotrzebowanie na dawców wzrasta. Z jednej strony jest mniej zaplanowanych operacji, ale z drugiej wzrasta ilość wypadków samochodowych. Większość honorowych dawców wyjeżdża na wakacje, a zapotrzebowanie na krew nie zmniejsza się. Szczególnie cenne są ujemne grupy krwi: 0 RH-, A RH-, AB RH-.

Przez cały rok prowadzona jest promocja. Funkcjonuje ogólnopolski program promujący oddawanie krew.

- My w własnym zakresie również prowadzimy promocję za pomocą mediów, bezpośredni kontakt z klubami honorowych dawców krwi oraz z zakładami pracy. – wyjaśnia dyrektor. - Ostatnio przeprowadzona została akcja pod ratuszem z okazji Światowego Dnia Honorowego Krwiodawstwa. TUTAJ

W oparciu o statystyki można powiedzieć, że największą grupą honorowych dawców, to mężczyźni w wieku 19 – 35 lat. Dla porównania kobiety stanowią 32 procent w tej samej grupie wiekowej.

Dzisiaj jest Światowy Dzień Anemii Sierpowatej, który został oficjalnie wpisany do kalendarza UNESCO w 2009 r. Choroba, którą podstawową formą leczenia jest przetaczanie krwi. Warto zatem wybrać się do Centrum Krwiodawstwa w Kaliszu, ponieważ nigdy nie będzie jej za dużo.

 

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe