Kalisz: 200 zł za używanie telefonu podczas kierowania pojazdem!

  • 16.06.2017, 09:11 (aktualizacja 16.06.2017, 09:14)
  • Patrycja Pera
Kalisz: 200 zł za używanie telefonu podczas kierowania pojazdem! pixabay
Rusza akcja „Łapki na kierownicę”. Policja będzie zwracała szczególną uwagę na kierowców używających telefonów komórkowych podczas jazdy samochodem.

Korzystanie z telefonu podczas kierowania samochodem obniża koncentrację i zmniejsza poziom bezpieczeństwa poruszania się po drodze. Nie ulega wątpliwości również fakt, że samo sprawdzenie telefonu – po to aby sprawdzić kto dzwoni, zajmuje średnio 5 sekund, a to przy prędkości 80 km/h powoduje, że kierowca przejeżdża ok. 100 metrów drogi, nie obserwując przedpola jazdy. Takie zachowanie z pewnością przyczynia się do zwiększenia zagrożenia nie tylko dla kierowcy, ale również dla pasażerów z nim jadących i innych pojazdów poruszających się po drodze.

Akcja „Łapki na kierownicę” ma pomóc uświadomić kierującym, że używanie telefonu w trakcie kierowania pojazdem, może być tragiczne w skutkach. Trwać będzie od 14 czerwca  do 25 czerwca br. Osoby, które mają zainstalowane w telefonach komórkowych aplikację „Yanosik”, będą otrzymywać żartobliwy komunikat w formie graficznej, który przestrzeże przed odbieraniem smsów czy rozmów. Podczas kontroli policjanci będą przekazywać ulotkę informacyjną. Nie zabraknie również zwiększonej uwagi  policjantów na kierowców korzystających z smartfonów.

- Przypominamy, że w myśl przepisów Prawa o ruchu drogowym, kierującemu pojazdem zabrania się, korzystania podczas jazdy z telefonu komórkowego wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. – informuje mł.asp. Anna Jaworska-Wojnicz. - Za naruszenie tego przepisu grozi grzywna w formie mandatu karnego w wysokości 200 złotych oraz 5 punktów karnych.  

W 2016 roku za powyższe wykroczenie, policjanci w Polsce ukarali mandatem 91 725 osób kierujących pojazdem. Na terenie miasta i powiatu kaliskiego w tym samym czasie ukarano 985 osób.

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe