Kalisz: Mieszkanie chronione dla młodych

  • 07.06.2017, 12:13
  • Patrycja Pera
Kalisz: Mieszkanie chronione dla młodych um kalisz
To kolejne mieszkanie chronione, dzięki któremu młodzi ludzie będą mieli szanse rozpocząć nowe życie. Pomieszczenia zostały umeblowane i wyposażone w sprzęty AGD oraz przedmioty codziennego użytku.

Mieszkanie chronione jest świadczeniem niepieniężnym z pomocy społecznej. Pobyt w takim mieszkaniu może być przyznany osobie, która ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność albo chorobę potrzebuje wsparcia w funkcjonowaniu w codziennym życiu, ale nie wymaga usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobowej opieki.

Mieszkanie w kamienicy przy ul. Zamkowej jest przeznaczone wyłącznie dla 6 usamodzielniających się wychowanków. Składa się z pięciu pokoi mieszkalnych, wspólnie użytkowanej kuchni, przedpokoju, dwóch łazienek, spiżarni.

Remont  mieszkania w kwocie 48 386,64 zł został sfinansowany ze środków budżetu Miasta Kalisza. Jest to wkład własny do projektu „Równi na starcie”. Bardzo ważnego projektu, dzięki któremu młodzi ludzie mają szansę rozpocząć nowe życie – mówi Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza. - Wyposażenie mieszkania, całe umeblowanie, sprzęt AGD i inne przedmioty codziennego użytku zostały zakupione ze środków Unii Europejskiej za kwotę 38 710, 49 złotych.

Nadzór nad mieszkaniem będą pełnić 4 opiekunowie zatrudnieni łącznie w wymiarze 1 etatu. Mają również służyć pomocą i wsparciem dla młodzieży. Koszty zatrudnienia w czasie trwania projektu będą wynosiły 41 968, zł. Natomiast z kosztów pośrednich projektu będą pokrywane koszty utrzymania mieszkania, m. in. zużycie wody, energii, gazu.

- Inspiracją do utworzenia mieszkania chronionego, funkcjonującego w społeczności lokalnej, a nie w instytucji, jest istniejące już od 2012 roku mieszkanie chronione przy ul. Częstochowskiej, przeznaczone dla 7 osób starszych oraz niepełnosprawnych. – dodaje Karolina Pawliczak.

Jak zapewnia wiceprezydent, w mieszkaniu na ul. Częstochowskiej  panuje ciepła, rodzinna atmosfera zapewniająca bezpieczeństwo osobom chorym i osamotnionym, ale również  zastępuje  konieczność umieszczenia tych osób w domu pomocy społecznej.

Do tej pory wychowankowie placówek opiekuńczo-wychowawczych i rodzin zastępczych mogli przebywać jedynie w mieszkaniu chronionym, usytuowanym w budynku instytucji, jaką było Centrum Interwencji Kryzysowej w Kaliszu przy ul. Granicznej. Przebywają tam osoby niepełnosprawne, często z zaburzeniami psychicznymi, które wymagają stałej opieki.

-Nie każdy z wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych chciał zaakceptować pobyt w mieszkaniu chronionym usytuowanym w tym samym budynku, w którym przez całą dobę funkcjonowała placówka pomocy społecznej (CIK). – informuje Eugenia Jahura, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. - Według nich nie sprzyjało to procesowi ich usamodzielnienia.

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe