Ostrów: Oficjalne zakończenie Przeglądu "Wszyscy Śpiewamy na Rockowo", czyli Hey w Ostrowie.

  • 02.06.2017, 08:37 (aktualizacja 02.06.2017, 08:51)
  • A.Szczygiełek
Ostrów: Oficjalne zakończenie Przeglądu "Wszyscy Śpiewamy na Rockowo", czyli Hey w Ostrowie.
1 czerwca w Ostrowskim Centrum Kultury oficjalnie zakończono obchody jubileusz 30 – lecia Przeglądu Wszyscy Śpiewamy na Rockowo. W czwartkowy wieczór na dużej scenie pojawiła się formacja HEY z Katarzyną Nosowską na czele. Ten zespół gościł już w Ostrowie niejednokrotnie, także podczas “WSZYSCY ŚPIEWAMY NA ROCKOWO”. Jednak każde koncertowe spotkanie z muzykami HEY’a stanowi osobne muzyczne święto.

HEY to jeden z najważniejszych zespołów na polskiej scenie rockowej. Od lat wpływa na historię polskiej muzyki. Od 1992 r. ich twórczość oparta na znakomitych kompozycjach oraz poruszających i szczerych tekstach wokalistki, zjednała sobie publiczność.

Pierwsza płyta Hey'a "Fire" wydana w 1993 r. jest dziś jedną z najmocniejszych pozycji kanonu polskich albumów rockowych. Kolejne studyjne wydawnictwa Hey'a to: "Ho!" (1994),"Heledore" (EP, 1995), "?" (1995), uznawana przez wielu fanów za najlepszy album w historii grupy. Kolejne to "Karma" (1997) oraz "Hey" (1999), po wydaniu którego zespół opuścił jego współzałożyciel i lider Piotr Banach. Zastąpił go gitarzysta Paweł Krawczyk (wcześniej m.in. Ahimsa i Houk), który doskonale wkomponował się w zespół, czego dowodem była płyta "[sic!]" (2001). Krążek przyniósł kilkanaście doskonałych piosenek, powrót na listy przebojów i renesans popularności Hey'a. Zorganizowaną z okazji 10-lecia istnienia zespołu trasę koncertową podsumował podwójny album "[koncertowy]" (2003). W tym samym roku został wydany premierowy album "music, music", na którym Hey zaproponował dość eksperymentalne kompozycje nasycone elektroniką. I choć wielu twierdziło, że zespół zbyt daleko odszedł od swoich korzeni, to jednak frekwencja na trasie promującej to wydawnictwo potwierdziła, że publiczność doceniła również nowe pomysły muzyków. Kolejny studyjny album "Echosystem" (2005) jest zdecydowanie bardziej gitarowy i melodyjny niż poprzedni, a momentami wręcz przebojowy. Kilka miesięcy po jego premierze ukazało się DVD "Echosystem", zawierające paradokumentalny film przedstawiający pracę zespołu nad płytą. We wrześniu 2007 w warszawskim Teatrze Roma odbył się koncert z cyku MTV Unplugged. Nowe aranżacje piosenek, wyśmienici goście i rozbudowane instrumentarium sprawiły, że znane piosenki Hey'a zyskały zupełnie nowe oblicze. Koncert wydany w formie CD i DVD stał się jednym z bestsellerów roku 2007. Krótko po tym wydarzeniu zespół zagrał kolejną jubileuszową trasę - "92-07", tym razem z okazji 15. urodzin.
Początek roku 2009 upłynął pod znakiem pracy nad nowym albumem, którego część instrumentalna została zarejestrowana w miasteczku westernowym w Sarnowej Górze, a wokale w studio Fonoplastykon we Wrocławiu. Płyta zatytułowana "Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!" ukazała się 23 października 2009 r. i pokryła się podwójną platyną za sprzedaż ponad 60 tys. egz.
Kolejne wydawnictwo zespołu to album "RE-MURPED!" z maja 2010 r. zawierający zremiksowane wersje piosenek z krążka "Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!". Remiksów podjęli się m.in. Smolik, Rawski, Plastic oraz Bueno Bros. W tym samym roku zespół wziął udział w projekcie "Najmniejszy Koncert Świata", podczas którego wystąpił dla 20 słuchaczy w podkrakowskim Alvernia Studios.
Także w grudniu Hey zagrał kilka wyjątkowych koncertów podczas minitrasy "Re-edycje". Koncertów wyjątkowych, bo zainspirowanych reedycjami pierwszych albumów, które po kilkunastu latach od swojej premiery, ponownie pojawiły się na rynku. Na program koncertów złożyły się głównie utwory z płyt: "Fire", "Ho!", "?" i "Karma". Gościem trasy był duet Bueno Bros - autorzy kilku remiksów, które znalazły się na "RE-MURPED!"
W 2012 r. zespołu współpracował z Marcinem Zabrockim, kompozytorem i multiinstrumentalista znany m.in. ze współpracy z grupami: Biff, Pogodno i Mordy. Wiosna i lato tego roku zespół spędził pracując nad materiałem na nowy studyjny album. Premiera płyty zatytułowanej "Do Rycerzy, do Szlachty, do Mieszczan" miała miejsce w listopadzie 2012 r. Pierwszym singlem promującym to wydawnictwo jest piosenka tytułowa, kolejne single to "Co tam?" i "Podobno".
Kompozytorem większości piosenek jest Paweł Krawczyk, którego wsparli: Katarzyna Nosowska, Marcin Zabrocki, Jacek Chrzanowski. Teksty są autorstwa Katarzyny Nosowskiej - z wyjątkiem jednego, który napisała i zaśpiewała Gaba Kulka. Jeśli wsłuchamy się w teksty, okaże się, że to być może najbardziej pozytywna płyta Hey'a. Katarzyna Nosowska patrzy na świat ze spokojem, śmiało przygląda się życiu i zachodzącym w nim zmianom.
W 2014 roku HEY wyruszył w trasę akustyczną po niecałych 7 latach od wydania albumu z serii MTV Unplugged. Na potrzeby tej wyjątkowej trasy skład zespołu został poszerzony o zaprzyjaźnionych, doskonałych muzyków. Znane rockowe utwory HEYa uzyskały akustyczne aranżacje, a wśród gości na scenie pojawiła się Agata Kulesza. Po raz kolejny trasa osiągnęła ogromny sukces, wszystkie koncerty odbyły się przy pełnych salach.
Ubiegły rok minął również pod znakiem kooperacji z teatrem. Katarzyna Nosowska oraz Paweł Krawczyk zostali zaangażowani do skomponowania muzyki do najnowszych spektakli Maji Kleczewskiej. W jednym z nich "Cienie. Eurydyka mówi:" Katarzyna wykonuje trzy nowe, niepublikowane piosenki na żywy.
2015 rok przyniósł nowy album: "HEY w Filharmonii w Szczecinie". Wydawnictwo, które powstało przy współpracy z Filharmonią w Szczecinie i Miastem Szczecin jest rejestracją wyjątkowego akustycznego koncertu. Wraz z zespołem na deskach sceny Filharmonii w Szczecinie wystąpili muzycy towarzyszący, wirtuozi instrumentów akustycznych oraz muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie.
Najnowszy album “BŁYSK”, który powstawał w dużej mierze w 2015 roku, wyraźnie różni się od tego wszystkiego, co grupa proponowała nam w ciągu ostatniej dekady. (http://hey.art.pl/).

Dzień Dziecka w Ostrowskim Centrum Kultury okazał się świętem nie tylko dla najmłodszych. Ostrowska widownia, składająca się raczej ze „starszych dzieci” otrzymała wspaniały prezent w postaci niesamowitego koncertu. Katarzyna nawiązała dialog z publicznością, żartowała. Zespół pod osłoną czerwoności przeprowadził słuchaczy przez ważne, utwory nie tylko z najnowszego albumu. Bisując przywołano między innymi, „Zazdrość”, „Teksański”, dzięki którym Ostrowianie poderwali się z miejsc.

A.Szczygiełek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe