Ostrów: 10 lat Uniwersytetu Trzeciego Wieku

  • 31.05.2017, 01:15
  • Ryszard Binczak
Ostrów: 10 lat Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Ostrowski Uniwersytet Trzeciego Wieku obchodzi jubileusz 10-lecia istnienia. Po pierwszym naborze w 2007 roku uczelnia dla seniorów zgromadziła 171 słuchaczy. Teraz, po 10- latach działalności, 78-iu z nich uhonorowanych zostało Diamentowym Certyfikatem. Z oferty uczelni skorzystało już blisko 3,5 tysiąca słuchaczy.
Występy taneczne, wokalne oraz popisy uczestników koła literackiego uświetniły uroczystości jubileuszu 10-lecia OUTW. W Ostrowskim Centrum Kultury były kolorowe stroje, energiczne układy choreograficzne i scenki ukazujące z humorem dystans do samych siebie. Optymizmu i wigoru seniorom mogłoby wielu pozazdrościć. Prezesem, pomysłodawcą UTW jest Józef Kozan, który wiele energii i czasu poświęcił na utworzenie placówki dla seniorów w naszym mieście. Uniwersytet Trzeciego Wieku, to uczelnia dla słuchaczy z terenu Ostrowa i powiatu ostrowskiego, które osiągnęły wiek emerytalny lub uzyskały status rencisty. Jej działalność opiera się na trzech filarach działalności: edukacji, integracji i aktywności w środowisku. Odbywają się wykłady, zajęcia regularne i zajęcia nieregularne. Oferta zajęć w okresie 10- lecia była bardzo bogata i różnorodna, aż 318 grup tematycznych, średnio po 31 w ciągu każdego roku, do tego 79 wykładów z dziedziny nauki, kultury, literatury, psychologii, medycyny, turystyki, filozofii, spraw społecznych. Do tego dochodzą zajęcia dodatkowe, realizowane w ramach projektów m.in. finansowanych ze środków powiatu ostrowskiego i grantów Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego. 78 diamentowych certyfikatów trafiło w ręce najbardziej wytrwałych słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy od samego początku kontynuują naukę. Statuetki i podziękowania kierowano do wszystkich osób, które pomagają w działalności OUTW. Tytułem honorowym nagrodzono Tadeusza Sarnowskiego oraz Zenona Kłopockiego, z którymi przez te lata uczelnia miała okazję ściśle współpracować w siedzibie Społecznej Akademii Nauk przy ul. Wrocławskiej. Uwieńczeniem obchodów jubileuszowych był występ Jarosława Królikowskiego, który zaprezentował repertuar Czesława Niemena. Wraz z Janem Czachorem, prezesem Stowarzyszenia Pamięci Czesława Niemena, zaprezentowali publiczności życiorys tego niezapomnianego wokalisty oraz przypomnieli najbardziej popularne utwory tj. „ Czy mnie jeszcze pamiętasz”, „Płonie stodoła”, „Dziwny jest ten świat”, „Wspomnienie”.
Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe