Kalisz: Od 1 lipca czasomierze na skrzyżowaniach będą legalne. Gdzie powstaną w Kaliszu?

  • 30.05.2017, 12:36 (aktualizacja 30.05.2017, 12:50)
  • Patrycja Pera
Kalisz: Od 1 lipca czasomierze na skrzyżowaniach będą legalne. Gdzie powstaną… Pixabay
W tegoroczne wakacje zarządcy dróg będą mogli legalnie instalować czasomierze na skrzyżowaniach. W Kaliszu jeszcze żadnego nie ma, ale MZDiK planuje wprowadzić na dwóch skrzyżowaniach.

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało na stronie informację, że najpóźniejsza data ogłoszenia rozporządzenia, które dopuszcza możliwość stosowania sekundników informujących o zmianie świateł to 31 maja 2017 r.  Ma ono wejść w życie po 30 dniach, a to oznacza, że już  od 1 lipca zarządcy dróg będą mogli z godnie z przepisami instalować czasomierze.

W 30 polskich miastach zainstalowanych jest 130 urządzeń i do tej pory  montowano je bez umocowania prawnego.

A jak będzie w Kaliszu?

- Większość sygnalizacji jest rodzaju akomodacyjnych. – informuje Krzysztof Gałka, p.o dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Kaliszu - Przy tych sygnalizatorach nie ma możliwość instalacji czasomierza, ponieważ długość realizowanego zielonego światła uzależniona jest od rzeczywistego natężenia ruchu. To 95% wszystkich sygnalizacji w Kaliszu.


Skrzyżowanie ulic Aleja Wolności - Bankowa

- Możemy zainstalować tylko na dwóch skrzyżowaniach, gdzie są sygnalizacje stało-czasowe, które nie są uzależnione od natężenia ruchu.  – mówi p.o dyrektora MZDiK -  To jest  skrzyżowanie ulic Aleja Wolności – Bankowa i Aleja Wolności - Most Trybunalski. Jeśli faktycznie te przepisy wejdą w życie, to prawdopodobnie na tych skrzyżowaniach je wprowadzimy. Koszt instalacji to kilka tysięcy.


Skrzyżowanie ulicy Aleja Wolności z Mostem Trybunalskim

A co jeśli chodzi o skuteczność i sensowność montowania? Tutaj zdania są podzielone

Klub Inżynierii Ruchu oceniają czasomierze negatywnie. – dodaje Krzysztof Gałka – Argumentują to w ten sposób, że  kierowca stojąc na skrzyżowaniu nie patrzy na sygnał świetlny, tylko na sekundnik. Wie ile czasu ma jeszcze do zielonego światła, a co za tym idzie przestaje koncentrować się na kierowaniu pojazdem i wg. klubu  stanowi to zagrożenie dla ruchu drogowego.
 

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe