Rośne liczba odmówień na szczepienia w Ostrowie i Kaliszu!

  • 30.05.2017, 11:07 (aktualizacja 31.05.2017, 18:17)
  • Patrycja Pera
Rośne liczba odmówień na szczepienia w Ostrowie i Kaliszu! Pixabay
Coraz więcej rodziców nie szczepi swoich pociech. W 2017 roku 123 dzieci nie zostało poddanych obowiązkowym szczepieniom. Dane wskazują na to, że będzie ich jeszcze więcej. Kara za nie wywiązanie się z obowiązku, może wynieść nawet 50 tys. zł.

W Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim coraz więcej rodziców decyduje się nie poddawać obowiązkowym szczepieniom. Jak wynika z danych Państwowej Stacji  Sanitarno-Epidemiologicznej w Kaliszu i Ostrowie, liczba dzieci nie szczepionych wynosi blisko 400. W Kaliszu w 2016 r. odnotowano 130 przypadków odmów, a już w tym roku liczba ta wynosi 59 osób. Jeżeli chodzi o Ostrów Wielkopolski sytuacja nie jest lepsza. W ub. r. 56 dzieci nie zostało zaszczepionych, a w tym roku - 64.

Poniżej prezentowane są dane populacji osób zaszczepionych w wieku 1-19.

W Kaliszu:

2013 r. – 92,9 % zaszczepionych
2014 r. – 90,8 % zaszczepionych
2015 r. – 82,5 % zaszczepionych!!

 

W Ostrowie Wielkopolskim

2013 r. – 94,3 % zaszczepionych
2014 r. - 92,7 % zaszczepionych
2015 r. – 86,4 % zaszczepionych

Jak widać z powyższych danych tendencja jest spadkowa i coraz więcej rodziców odmawia , ale z czego to wynika?

- Przez ruchy anty-szczepionkowe. – mówi Maria Ćwir, młodszy asystent sekcji epidemiologicznej w Kaliszu. -  Ludzie są przekonani o szkodliwości szczepień i że zagrażają one zdrowiu jak i życiu dziecka.

Szczepionki przed wprowadzeniem na rynek są wszechstronnie badane  i kontrolowane, szczególnie pod kątem bezpieczeństwa. Nadzór nad jakością szczepionek sprawuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny tj PZH, Zakład Badania Surowic i Szczepionek, które prowadzi kontrolę państwową preparatów leczniczych, immunologicznych i krwiopochodnych oraz działalność konsultacyjno-opiniodawcza i naukową. Natomiast za dopuszczenie tego produktu leczniczego do obrotu odpowiedzialny jest  Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Preparatów Biobójczych, którego w kompetencji jest zapewnienie właściwej jakości i bezpieczeństwa produktów leczniczych.

Przede wszystkim rodzice obawiają się skutków ubocznych, a lista niepożądanych efektów ubocznych jest długa. To m.in. zaburzenia neurologiczne, zmiany skórne, zapalenie mózgu, a nawet choroby nowotworowe czy autyzm.

Szczepionki to preperaty biologiczne i podobnie jak każdy inny produkt leczniczy mogą wywołać reakcje niepożądane. – dodaje asystentka.

Oprócz skutków ubocznych rodzice bardzo często zgłaszają fakt, że wiele chorób już prawie nie występuje i nie ma sensu stosować szczepień przeciwko nim.

- Kontynuowanie szczepień przeciwko poliomyelitis  jest niezbędne , ponieważ choroba ta nadal występuje w krajach Afryki i Azji. – zauważa Maria Ćwir -  Zatem wirusy mogą być stamtąd  zawleczone. Od dawna nie rejestrowano zachorowań, ale w przypadku zaprzestania wykonywania szczepień, przeniesienie polio wirusów czy innych  mogłoby wywołać epidemie.  Przykładem takiej sytuacji było wystąpienie blisko 500 zachorowań na chorobę Hainego-Medina w Tadżykistanie w 2010 r. W wyniku tej epidemii kilkadziesiąt dzieci zmarło, a kilkaset zostało trwale okaleczonych. W kraju tym nie chorowano od kilkudziesięciu lat, a epidemie spowodowało kilka osób podróżujących po Indiach.

Konsekwencje odmowy poddaniu szczepienia ochronnym.

Lekarz rodzinny zgłasza do jednostki sanitarno-epidemiologicznej odmowę rodziców wobec obowiązkowych szczepień dziecka. Zgłoszenie jest w formie pisemnej i zawiera informację przeciwko jakiej chorobie dziecko nie zostało zaszczepione.  Najpierw kierowane są dwa pisma ( dla każdego rodzica osobno).  Edukacyjne, informujące o  nakazie dokonaniu obowiązku, a w przypadku braku przeciwwskazań o dostarczenie do punktu sczepień zwolnienia lekarskiego. Jeżeli rodzice nie zareagują, to  wysyłane jest  upomnienie, nakazujące do stawienia się na szczepienie.  Jeżeli nadal rodzic nie odpowiada,  to jednostka sanitarno-epidemiologiczna wysyła pismo do  Wojewody Wielkopolskiego, a ten nakłada grzywnę w celu przymuszenia.

Na każdego z rodziców nakładana jest grzywna po 500 zł. Jak długo? Aż nie zostanie odnotowany fakt zaszczepienia dziecka.

Co ważne! Każdorazowo nałożona grzywna nie może przekroczyć kwoty 10 000 zł,  a grzywny nakładane wielokrotnie nie mogą łącznie przekroczyć kwoty 50 000 zł.

Obowiązek szczepienia wynika z przepisów prawa. Ustawodawca tworząc te przepisy prawne bierze pod uwagę wszystkie dostępne opracowania i doniesienia naukowe dot. szczepień oraz wskazania  Światowej Organizacji Zdrowia.

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe