Powiat Kaliski: Zwiedzanie Kotliny Kłodzkiej - wycieczka uczniów klas IV - VI

  • 29.05.2017, 10:55
  • Ryszard Binczak
Powiat Kaliski: Zwiedzanie Kotliny Kłodzkiej - wycieczka uczniów klas…
Uczniowie klas IV - VI udali się na długo wyczekiwaną dwudniową wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej. Celem wyjazdu było wzajemne poznanie się uczniów i zwiedzenie atrakcji turystycznych Kotliny Kłodzkiej.
Na pierwszy planowany punkt programu dotarliśmy w południe - czyli do Kaplicy Czaszek w Czeremnej. To bardzo ciekawe miejsce. Kaplica została wybudowana w 1786 roku przez czeskiego księdza Wacława Tomaszka. Wchodząc do środka widać było na ścianach i suficie same czaszki oraz dwie figurki aniołów. Po lewej stronie kaplicy anioł z wagą, a po prawej anioł z trąbą. Trzy tysiące ciasno ułożonych czaszek i kości ludzkich, ofiar wojen oraz epidemii chorób zakaźnych. Na ołtarzu jednak ułożone zostały najciekawsze czaszki; czaszka Mongoła, Tatara, Sołtysa, a także jego żony, którzy zginęli śmiercią tragiczną. On od postrzału w głowę, a ona od wbicia w nią szabli. Następnie młodzież udała się do pięknego parku zdrojowego, w którym skosztowali wodę o działaniu leczniczym. Były to wodorowęglanowe wody głębinowe, które pozytywnie wpływają na układ pokarmowy i łagodzą wiele innych dolegliwości. Kolejny punt zwiedzania - Błędne Skały w Górach Stołowych - zachwyciły dzieci labiryntem szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy np.: "Skalne Siodło", "Kurza Stopka", "Labirynt", "Tunel", "Wielka Sala". W pobliżu Błędnych Skał znajduje się "Głaz Trzech Krzyży". Był to pilnie strzeżony punkt celny między hrabstwem kłodzkim a Królestwem Czech. Na głazie tym znajduje się szereg dat, które, jak mówi legenda, ryto dla upamiętnienia przyłapania przemytników (najstarsza - 1616 r.). Na terenie Błędnych Skał znajduje się punkt widokowy, na platformie o nazwie "Skalne Czasze".
Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe