Kalisz: Wsparcie dla osób niesamodzielnych

  • 24.05.2017, 13:30
  • Patrycja Pera
Kalisz: Wsparcie dla osób niesamodzielnych Pixabay
Jednym z zadań projektu jest utworzenie placówki krótkookresowego pobytu dziennego dla 20 osób, które wymagają pomocy innych osób w codziennym funkcjonowaniu, szczególnie z powodu zaburzeń neurologicznych, naczyniopochodnych ( pacjenci po udarach, itp. ) oraz chorobą Alzheimera, Parkinsona, demencją.

Nowo powstała placówka w Kaliszu jest odpowiedzią na zdiagnozowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej potrzeby i oczekiwania mieszkańców miasta. Placówka uzupełnia wachlarz wsparcia dla osób niesamodzielnych, umożliwiając im pozostanie w społeczności lokalnej, zamiast np.: pobytu w domu pomocy społecznej czy zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym.

Placówka ułatwi połączenie  wykonywania pracy zawodowej członków rodzin z opieką nad swoimi najbliższymi.

W ramach dziennego pobytu w godzinach od 8.00 do 16.00 wykwalifikowana kadra (opiekunowie medyczni, pielęgniarka, fizjoterapeuta, terapeuta zajęciowy)  zapewnia odpowiednią  opiekę i różnego rodzaju zajęcia usprawniające.

Osobom tym zapewnia się również rehabilitację ruchową z wykorzystaniem sprzętu rehabilitacyjnego, zakupionego ze środków pozyskanych na realizację projektu.

Podczas pobytu osobom korzystającym zapewnia się wyżywienie.

Dodatkowo, uruchomiono 2 miejsca  krótkookresowego pobytu całodobowego. W szczególnych przypadkach będzie można pozostawić członka rodziny na kilkudniowy pobyt np.: w przypadku nagłej choroby, nieplanowanej nieobecności członka rodziny, sprawującego opiekę nad osobą niesamodzielną, która wymaga całodobowego nadzoru.

Cała wartość projektu „Równi na starcie” to kwota 1 515 830,74 zł. w tym dofinansowanie 1 440 039,20 zł. Na opisane wyżej wymienione działania Miasto Kalisz pozyskało ze środków Unii Europejskiej kwotę 631 025 zł. Kwota ta obejmuje wyposażenie ośrodka oraz koszty jego funkcjonowania przez okres 2 lat.

Fundacja „Z Godnością” ma obowiązek zapewnienia wkładu własnego do projektu o ogólnej wartości 24.000 zł, pochodzącego z odpłatności za pobyt osób korzystających.

Fundacja „ Z Godnością” została wybrana jako partner  w ramach ogłoszonego konkursu dla organizacji pozarządowych i poza ww. zadaniami w ramach projektu zrealizowała już szkolenia dla opiekunów faktycznych na kwotę 19 192,49 zł.

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe