Pies w nagrzanym samochodzie. Czy możemy wybić szybę? Tak

  • 22.05.2017, 13:45
  • Patrycja Pera
Pies w nagrzanym samochodzie. Czy możemy wybić szybę? Tak Pixabay
Coraz bliżej wakacje, a co za tym idzie coraz więcej upałów. Wysoka temperatura i słońce wyciąga ludzi na spacery i zachęca do wyjazdów nad wodę. Ludzie beztrosko zostawiają w nagrzewających się szybko samochodach dzieci i zwierzęta. Co możemy zrobić, jeżeli zobaczymy zamkniętego psa?

Na dworze 25 °C w cieniu, a w słońcu jeszcze więcej. Widzimy zamkniętego w samochodzie zwierzaka, a w pobliżu nie ma właściciela. Jest gorąco, a pies widać, że cierpi. Co możemy zrobić w takiej sytuacji?

- Kiedy ktoś widzi zwierzę zamknięte w samochodzie bez uchylonej szyby, powinien zadzwonić na numer alarmowy 997. Policjanci przyjadą ,sprawdzą i spróbują ustalić właściciela pojazdu. - mówi mł.asp. Anna Jaworska-Wojnicz, rzeczniczka prasowa kaliskiej policji– Jeżeli się nie uda, to funkcjonariusze spróbują wydostać zwierzę z samochodu.

A co w sytuacji kiedy zwierzę potrzebuje natychmiastowej pomocy i może nie wytrzymać do przyjazdu policji?

- Można wybić szybę, ponieważ jest to stan wyższej konieczności, czyli ratowanie życie zwierzęcia. - informuje mł.asp. Anna Jaworska-Wojnicz – Jeżeli czekamy za właścicielem ok 20 minut, a widać, że zwierze słabnie takie czynności można wykonać. Zdarzały się już takie przypadki i nie przypominam sobie, aby ktoś poniósł konsekwencje z tego tytułu.

Takie sytuacje najczęściej zdarzają się w okolicach marketów. Na szczęście w tym roku jeszcze takiej sytuacji nie było.

Przypominamy, że za narażenie życia zwierzęcia grozi do 2 lat pozbawienia wolności. Natomiast zgodnie z art. 160 par. 2 kk przestępstwo narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w przypadku, kiedy na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo (a tak jest w przypadku dziecka), jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Patrycja Pera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe