Obchody Dnia Niepodległości

Podziel się:
Oceń:
14.11.2018, 10:19

W Ostrowie i Kaliszu odbyło się wiele imprez z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Chętnie w nich uczestniczyli mieszkańcy obu miast.
Marsz Wolności, program artystyczny „Niepodległość znaczy wolność” i Piknik Militarny - to niektóre z wielu punktów programu uroczystości patriotycznych, które odbyły się w Kaliszu z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Jeszcze przed godziną dziesiątą złożono wiązankę kwiatów pod tablicą pamiątkową marszałka Józefa Piłsudskiego przy ulicy Kazimierzowskiej, po czym przemówieniem prezydenta Kalisza na Głównym Rynku oficjalnie rozpoczęto uroczystość.
Następnie miał miejsce organizowany przez PTTK i PTH Marsz Wolności, w którym udział wzięli przedstawiciele władz, samorządów, poczty sztandarowe, uczniowie kaliskich szkół i ich nauczyciele.
Uroczystą mszę świętą w intencji ojczyzny celebrował JE biskup pomocniczy ks. Łukasz Buzun. 
– Podziękujmy Bogu za wydarzenia mające miejsce sto lat temu, a w szczególności za osoby zasłużone dla państwa polskiego, którym zawdzięczamy to, że nasi przodkowie po 123 latach niewoli mogli znów poczuć się wolni – mówił.
Wszyscy przybyli na uroczystości mogli także wziąć udział w Pikniku Militarnym na Polach Marsowych współorganizowanym przez Komendę Miejską Policji w Kaliszu. Zwieńczeniem obchodów święta był koncert „Kaliszanie śpiewają dla Niepodległej”, podczas którego wystąpiły połączone Chóry Kaliskie oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej.
W Ostrowie, 9 listopada, w Ostrowskim Centrum Kultury odbył się Wielki Koncert ,,Dla Niepodległej’’.  Następnego dnia w Muzeum Miasta Ostrowa otwarta została wystawa ,,Ostrów w drodze do niepodległości 1918 - 1921’’, a w Parku Miejskim oraz na placu konkatedralnym odbyła się inscenizacja i widowisko historyczne ,,Ku Niepodległej’’.
W niedzielę, 11 listopada, złożono kwiaty na grobach: pierwszego burmistrza miasta Stefana Rowińskiego i pierwszego starosty ostrowskiego Wojciecha Lipskiego, a także na grobach Honorowych Obywateli Miasta. Tradycyjnie w południe w ostrowskiej konkatedrze odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny i miasta z udziałem Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej oraz Chóru Nauczycielskiego. Po mszy delegacje władz samorządowych i organizacji społecznych złożyły wiązanki kwiatów pod tablicami w miejscach pamięci narodowej: domu Stefana Rowińskiego, siedzibie Powiatowej Rady Ludowej oraz Domu Katolickim. Po tych uroczystościach nadano nowemu rondu nazwę 11 Listopada. W OCK odbyła się również LV Uroczysta Sesja Rady Miejskiej z okazji Święta Miasta. W programie było m.in.: wręczenie Tytułu Honorowego Obywatela Miasta, Medalu Republiki Ostrowskiej oraz dorocznych nagród Prezydenta Miasta, a na koniec odbył się koncert „Młodość i wspomnienie”. KB , ANKA

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.