Podziel się:
Oceń:
03.11.2017, 10:34

Kaliszanie, w tym ludzie kultury, samorządowcy, politycy, dziennikarze, przewodnicy PTTK i sportowcy po raz 17. kwestowali na rzecz zabytkowych cmentarzy. W akcję po raz kolejny włączył się prezydent Grzegorz Sapiński.

W tym roku kwestujący zbierają środki na pokrycie kosztów restauracji grobowca Leona Nieszkowskiego (1778-1835) – prezydenta Kalisza z 1815 r., marszałka szlachty powiatu kaliskiego. Pieniądze można wrzucać do puszek wolontariuszy, którzy do godziny 16.00 będą dyżurować na terenie cmentarza komunalnego.

- Kaliszanie i goście, którzy 1 listopada odwiedzają groby bliskich hojnie wspierają akcję, za co chciałbym serdecznie podziękować - mówi prezydent Grzegorz Sapiński, który po raz kolejny włączył się w kwestę. - To dzięki ich datkom udaje się uratować ważną część naszego dziedzictwa, w postaci zabytkowych nekropolii.

Do tej pory, dzięki środkom finansowym uzyskanym ze zbiórek publicznych przeprowadzono prace konserwatorskie i remontowe przy m.in. nagrobku Adama Chodyńskiego, kaplicy grobowej Rodziny Żuczkowskich, grobowcu Henryka Mikołaja Milera - powstańca styczniowego, kaplicy Repphanów, czy grobie córek Namiestnika Daragana.

Organizatorem akcji jest kaliski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Stanisława Graevego przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Kaliszu.  TS

  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.