×

Powiat Ostrowski: Nikodem Schroeder - wielki mieszkaniec małego Radłowa

  • 16.05.2018, 08:30
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Nikodem Schroeder - wielki mieszkaniec małego Radłowa
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Radłowie realizują projekt poświęcony Nikodemowi Schroederowi – dawnemu mieszkańcowi Radłowa, osobie mało znanej a bardzo zasłużonej dla regionu.

Nikodem Schroeder w 1918 r. był przewodniczącym Powiatowej Rady Ludowej w Odolanowie (Radłów był wtedy w powiecie odolanowskim) a następnie delegatem do Polskiego Sejmu Dzielnicowego w Poznaniu. Po wybuchu Powstania Wielkopolskiego był organizatorem działań powstańczych w okolicach Ostrowa Wielkopolskiego. Po przyłączeniu Wielkopolski do Ojczyzny Schroeder został pierwszym polskim Starostą Odolanowskim. Uczniowie poznali już życiorys lokalnego bohatera oraz stworzyli plakaty i prezentacje multimedialne na jego temat. Postanowili też zorganizować zbiórkę pieniędzy na tablicę pamiątkową - w roku 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego chcą uhonorować w ten sposób osobę, która odegrała wielką rolę w czasie walki o niepodległość.

Uczniowie wraz z całą społecznością szkolną zwracają się z prośbą o wsparcie internetowej zbiórki pieniędzy - wystarczy wejść na stronę polakpomaga.pl i w kategorii ,,społeczność'' wesprzeć finansowo projekt pod nazwą ,,Nikodem Schroeder - wielki mieszkaniec małego Radłowa". Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiego programu "Młodzi w akcji" organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.

Ryszard Binczak
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe