×

Kalisz: W Dworku Marii Dąbrowskiej o modzie w „Nocach i dniach”

  • 14.11.2017, 10:33
Kalisz: W Dworku Marii Dąbrowskiej o modzie w „Nocach i dniach” Piotr Szaradowski, fot. archiwum
Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej zaprasza na trzeci wykład z cyklu „Wokół Nocy i dni”, tym razem pod znakiem mody. W sobotę, 18 listopada o godz. 16:00 dr Piotr Szaradowski spróbuje odpowiedzieć na pytanie: Czy jest miejsce na modę pomiędzy „Nocami i dniami”? Wykład dotyczyć będzie mody 2 połowy XIX i początków XX wieku, ale w nieco innej niż zazwyczaj odsłonie.

Tym razem paryskie kreacje pozostaną jedynie tłem opowieści a na pierwszy plan wyjdą wysuną się  mniejsze ośrodki miejskie. Pretekstu dostarczą losy bohaterów „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej, których życie nie toczyło się wszak jedynie wokół przełomowych wydarzeń historycznych, ale dotyczyło także zwyczajnych, codziennych problemów a ubranie było jednym z nich.

Piotr Szaradowski jest doktorem nauk humanistycznych i wykładowcą historii mody w School of Form w Poznaniu (Uniwersytet SWPS), a także autorem książki pt. „Francja elegancja. Z historii haute couture” (Wydawnictwo Dolnośląskie 2016). Muzealnik, kustosz dyplomowany, kurator oraz autor scenariuszy wystaw poświęconych modzie i ubiorowi XX wieku. Przez siedem lat prowadził otwarte, autorskie wykłady poświęcone historii francuskiej mody w poznańskim Domu Bretanii. Opiekuje się kolekcją ubiorów pochodzących głównie z XX wieku, Jego zainteresowania badawcze to metodologia historii mody, sposoby prezentowania ubiorów w muzealnych przestrzeniach oraz historia haute couture. Joanna Walczak

Wykład odbędzie się w Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie 18 listopada o godz. 16:00.

Wstęp na wykład jest bezpłatny.

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe