Powiat Ostrowski: 95 rocznica Strajku Chłopskiego w Wielkopolsce

Powiat Ostrowski: 95 rocznica Strajku Chłopskiego w Wielkopolsce
W Wielkopolsce od 2 do 14 sierpnia 1922 roku miał miejsce powszechny strajk robotników rolnych, który objął łącznie 1200 majątków ziemskich. Do stłumienia strajków użyto wojska. Zginęło kilkadziesiąt osób. Strajk zakończył się niepowodzeniem, robotnicy powrócili do pracy bez osiągnięcia zakładanych celów płacowych.
7 sierpnia do tragicznych wydarzeń doszło w miejscowości Górzno w gminie Ostrów Wielkopolski. Podczas próby rozpędzenia manifestantów przez policję i wojsko, śmierć poniosło trzech robotników rolnych. 6 sierpnia br. właśnie w Górznie pod pomnikiem ofiar strajku odbyły się uroczystości upamiętniające 95 rocznicę Strajku Chłopskiego w Wielkopolsce. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji ofiar Strajku Chłopskiego, którą odprawili księża z parafii pw. św. Mateusza w Górznie: ks. proboszcz Rafał Kowalski oraz ks. prałat Andrzej Walczak. Po mszy świętej uczestnicy uroczystości prowadzeni przez poczty sztandarowe przeszli pod pomnik ofiar, gdzie złożono wiązanki kwiatów. Następnie odbyło się spotkanie okolicznościowe, które poprowadził radny powiatu ostrowskiego Piotr Walkowski. W uroczystości wzięli udział potomkowie poległych w strajku, parlamentarzyści z posłem do Parlamentu Europejskiego Andrzejem Grzybem na czele, a także prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski, wójt gminy Ostrów Wielkopolski Piotr Kuroszczyk, radni powiatowi i gminni oraz poczty sztandarowe i delegacje struktur gminnych PSL, delegacje Polskiego Związku Emerytów i Rencistów, przedstawiciele WIR oraz środowisk wiejskich, sołtysi i delegacje OSP z gminy Ostrów Wielkopolski. Spotkanie uświetnił występ zespołu STAWISZYNIANKI. W imieniu organizatorów głos zabrał prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski, który podziękował przybyłym za udział w spotkaniu upamiętniającym tragiczne wydarzenia sprzed 95 lat. Podkreślił, że w uroczystościach, które są w tym miejscu orgaznizowane co pięć lat najważniejsza jest pamięć i świadomość, że musimy uczynić wszystko, by nigdy więcej Polak nie wystąpił przeciwko Polakowi.
Ryszard Binczak
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe