×

Kalisz: (Nie)poważnie o komedii, czyli spotkanie z prof. Inglotem

  • 19.04.2017, 20:59
  • A. Szczygiełek
Kalisz: (Nie)poważnie o komedii, czyli spotkanie z prof. Inglotem CKiS
We wtorkowe przedpołudnie w kaliskim CKiS z młodzieżą szkół ponadgimnazjalnych spotkał się jeden z najbardziej znanych wrocławskich filologów – prof. Mieczysław Inglot. Rozmowę z historykiem literatury połączono z występami Teatru Wyspa, którego aktorami są m.in. dwaj poloniści, dr Maciej Michalski i Włodzimierz Garsztka.

Prof. dr  hab. Mieczysław Inglot z Uniwersytetu Wrocławskiego jest autorem licznych książek i artykułów na temat literatury okresu romantyzmu. Opublikował m.in. Myśl historyczną w "Kordianie"Komedie Aleksandra Fredry. Literatura i teatr i Wyobraźnię poetycką Norwida. Słynie z upodobania do opowiadania dykteryjek i zna mnóstwo anegdot na temat pisarzy i okoliczności powstania poszczególnych dzieł. Prof. Inglot przyjechał do Kalisza z inicjatywy aktywistów Stowarzyszenia Promocji Sztuki "Łyżka mleka". Wykładowca przedstawił "Miejsce tradycji fredrowskiej w dyskusji nad problemami teatru współczesnego". Wykład dotyczył inscenizacji m. in. "Zemsty", które czasami objawiają braki profesjonalizmu współczesnych reżyserów.  Zdaniem wykładowcy komedie Fredry są wymagające i nie znoszą „przeróbek”, a w teatrze obecnie królują dziwne adaptacje, „spektakle na motywach”, autorskie wizje reżyserskie – słowem: przedsięwzięcia teatralne będące wyrazem całkowitego braku zaufania do literackiego arcydzieła. Współczesny teatr chce się przede wszystkim podobać, a nie przekazywać widzowi istotne treści.

Mieczysław Inglot, mimo zaawansowanego wieku i widocznej już walki ze słabością ciała, zachował bystry umysł i zachwycającą umiejętność komunikowania się z młodszymi pokoleniami, dlatego jego wykład był pełen zabawnych anegdot i trafnych odniesień do współczesności. Dzięki żartom profesora, wywiedzionym ze środowiska uniwersyteckiego i bacznej obserwacji studentów, zgromadzeni w sali widowiskowej uczniowie kaliskich szkół ponadgimnazjalnych, zrozumieli, że niezwykle ciekawe komediowe sytuacje zdarzają się również w pozascenicznym życiu.

A. Szczygiełek
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe